Feralny odcinek drogi. Dachowania, zmiecione ogrodzenie, w wigilię o włos od tragedii

1
Drogowe kolizje na feralnym odcinku ul. Łaziskiej w Wyrach; zdjęcia: zdjęcia: profil FB/Petycja-przebudowa drogi/fotoradar w Wyrach na ul. Łaziskiej

Ten odcinek ul. Łaziskiej w Wyrach jest bardzo niebezpieczny. Na łuku drogi kierowcy nie ściągają nogi z gazu. Efekt? Dachowania, ścięte ogrodzenie… Jak informują mieszkańcy, w ostatnich miesiącach doszło w tym miejscu do trzech groźny zdarzeń drogowych. Naprawdę niewiele brakowało, aby w wigilijny wieczór zdarzyła się tragedia. Po wielu interwencjach Powiatowy Zarząd Dróg ma w końcu poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu.

Ostatnia z tych groźnych kolizji na granicy Wyrów i Łazisk miała miejsce 13 stycznia, około godziny 20.15. Jak informuje mikołowska policja, kierujący samochodem marki Kia, 19-letni mieszkaniec Łazisk Górnych, nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych i wjechał do rowu. Samochód wylądował na dachu. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci ukarali go mandatem w wysokości 400 zł i 6 punktami karnymi. Mężczyzna był trzeźwy.

Zdarzenie z 13 stycznia br.; fot. KPP Mikołów

Kolejne zdarzenie miało miejsce w wigilijny wieczór, 24.12.2020 r. Poniżej film zarejestrowany kamerą zainstalowaną na jednej z posesji. O godz. 19.42 na podjeździe stoją ludzie, w tym dwójka dzieci. O godz. 19.50 na posesję wjeżdża auto. O godz. 19.56 – brama i furtka posesji zostają zmiecione przez rozpędzone bmw z trójką młodych ludzi w środku. „Nie trzeba dużej wyobraźni, żeby uświadomić sobie do jakiej tragedii mogło tutaj dojść” – napisano na facebookowym profilu „Petycja-przebudowa drogi/fotoradar w Wyrach na ul. Łaziskiej”.

A oto film z tego samego miejsca z lutego 2020 r. (źródło: profil „Petycja-przebudowa drogi/fotoradar w Wyrach na ul. Łaziskiej”):

Samochody wypadały z drogi także w maju i wrześniu 2020 r. Zaniepokojeni mieszkańcy ul. Łaziskiej, obawiając się o swoje życie i zdrowie, wystosowali petycję. Czytamy w niej:

Petycja powstała w celu wyrażenia niezadowolenia z braku reakcji władz Powiatowego Zarządu Dróg w Mikołowie w sprawie ulicy Łaziskiej w Wyrach.

W ciągu ostatnich trzech lat przy posesji na ulicy Łaziskiej 14 zdarzyło się 6 poważnych wypadków, z czego trzy w ciągu ostatnich 10 miesięcy.

Jako mieszkańcy, boimy się o swoje zdrowie i życie.

Mimo zgłoszenia sprawy do Powiatowego Zarządu Dróg w Mikołowie z siedzibą w Łaziskach Górnych w lutym 2020 r. z prośbą o pilną interwencję, władze nie zrobiły nic, co doprowadziło do kolejnych wypadków. Czy naprawdę musimy poczekać, aż ktoś straci życie, żeby władze zainteresowały się tym problemem?

Problemem zajmowała się również Rada Gminy Wyry. Joanna Pasierbek-Konieczny, przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że 28 grudnia 2020 r. „na posiedzeniu Komisji ds. Rozwoju Miejscowości Wyry radna Barbara Polok szeroko przedstawiła problem mieszkańców i poprosiła o wystosowanie do Powiatowego Zarządu Dróg wniosku o podjęcie szybkich i skutecznych działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa na ul. Łaziskiej w rejonie pechowego miejsca”.

Dziś (14 stycznia) Edward Przybysz, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg powiadomił na profilu społecznościowym starostwa („Aktualności Powiatu Mikołowskiego”), że po interwencji mieszkańców ul. Łaziskiej w Wyrach, opracowany został projekt organizacji ruchu na tym fragmencie drogi, który przewiduje instalację barier energochłonnych na odcinkach pomiędzy zjazdami. Powstać ma również wyniesione przejście dla pieszych, który wymusi na kierowcach redukcję prędkości. Rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo na ul. Łaziskiej mają być wykonane w pierwszej połowie 2021 r.

Jak informuje dyrektor Przybysz, jeszcze w grudniu 2020 r. PZD zwrócił się do Delegatury Śląskiego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach o zabudowę fotoradaru w ciągu ul. Łaziskiej, w miejscu gdzie dochodzi do zdarzeń drogowych. Dyrektor czeka na odpowiedź ITD w tej sprawie.

1 KOMENTARZ

  1. …dla tzw. „polskich kierowców”, trzeba poszerzać łuki, bo ci nie potrafią zdjąć nogi z gazu i porządnie pokonać łuku, wg prostych zasad. Na ulicy Wyrskiej, to samo. Skoro więc jest to niebezpieczny odcinek, to dlaczego tam nie zrobić 3 progi zwalniające: przed zakrętem od Łazisk Średnich, na początku tej ulicy, od strony Wyrów i gdzieś w newralgicznym miejscu, mniej więcej w połowie, albo w jej okolicach, tam, gdzie tzw. „kierowcy” lubią głupieć najczęściej, może wówczas coś się poprawi…….Jednak, czy to coś da……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here