Festiwal piosenki Eurowizja Junior w Gliwicach wygrała Polka Wiktoria Gabor 

0
Eurowizja Junior Gliwice 2019 r.; źródło: UMWŚ

W niedzielę 24 listopada odbył się w Gliwicach finał festiwalu piosenki dla dzieci Eurowizja Junior. Wcześniej, 21 listopada, tryumfatorka ubiegłorocznego festiwalu EJ, w ramach promocji tej imprezy zorganizowanej przez marszałka województwa śląskiego, gościła w Szkole Podstawowej nr 22 w Tychach. Eurowizję Junior 2019 wygrała reprezentantka Polski – Wiktoria Gabor. Województwo śląskie było jednym ze współorganizatorów tego festiwalu.

Eurowizja Junior jest dziecięcą wersją popularnego festiwalu piosenki Eurowizja. Polska w ubiegłą niedzielę (24 listopada) po raz pierwszy zorganizowała taką imprezę. Muzyczne zmagania odbywały się w hali Arena Gliwice (drugiej w kolejności największej hali widowiskowej w Polsce).

W konkursie uczestniczyli reprezentanci 19 krajów. Wybór Polski, jako organizatora tegorocznej Eurowizji Junior, wynikał z faktu, że poprzedni festiwal wygrała Polka – Roksana Węgiel. Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, poinformował nas, że w ramach promocji festiwalu Eurowizja Junior, zorganizowanej przez marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Roksana Węgiel gościła w Szkole Podstawowej nr 22 w Tychach [m.in. rozdawała autografy, pozowała do zdjęć].

– Samorząd województwa śląskiego od początku wspierał organizację Eurowizji w naszym regionie, dzięki czemu wydarzenie nabrało światowego rozmachu – mówi Sławomir Gruszka. – Widzowie podczas występów w gliwickiej arenie, oprócz występów młodych artystów, mogli podziwiać najnowocześniejsze efekty sceniczne oraz techniki multimedialne, jakie towarzyszą największym gwiazdom światowego formatu.

Pomiędzy występami publiczność zgromadzona w hali oraz przed telewizorami mogła poznać i zobaczyć najbardziej charakterystyczne miejsca województwa śląskiego. W krótkich filmikach polscy i europejscy widzowie zobaczyli m.in. katowicką strefę kultury, gliwicki rynek, siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, czy Jezioro Żywieckie.

– Pozytywny przekaz z naszego województwa dotarł dzięki festiwalowi do kilku milionów widzów w całej Europie – dodaje rzecznik UMWŚ.

List intencyjny dotyczący organizacji tego wydarzenia artystycznego oraz partnerstwa regionu podpisali w marcu marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski oraz zastępca prezydenta Gliwic Krystian Tomala. Wydarzenie zorganizowały wspólnie Telewizja Polska i Europejska Unia Nadawców.

– Stawiamy na projekty ambitne – mówił marszałek Jakub Chełstowski. – Od roku pokazujemy, że nie boimy się wielkich przedsięwzięć, zarówno inwestycyjnych, gospodarczych, jak też kulturalnych. Eurowizja Junior jest tego najlepszym przykładem. To doskonała promocja województwa śląskiego w Europie i na świecie. Dzisiejszy wieczór był świętem muzyki, pokazał pasję młodych ludzi i doskonale pasował do pozytywnej energii wypływającej z województwa śląskiego.

(pp)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here