Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach nie wznowi produkcji 1 czerwca

4
Praca przy taśmie montażowej w FCA Poland, fot. Zdzisław Barszewicz

Mimo wcześniejszych zapowiedzi zakład Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach nie wznowi od 1 czerwca produkcji aut. Przerwano ją w połowie marca z powodu wirusa SARS-CoV-2.

Fabryka Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach tymczasowo wstrzymała produkcję samochodów 16 marca. Było to związane z zagrożeniem zakażenia koronawirusem. Przerwa w produkcji miała trwać jedynie dwa dni – czas ten potrzebny był, jak informowano, do przeprowadzenia dezynfekcji w zakładzie. Okazało się, że produkcja aut stanęła na dłużej. Dyrekcja FCA Poland systematycznie ogłaszała komunikaty informując, że z powodu COVID-19 (a więc choroby wywoływanej przez koronawirus) zmuszona jest do kolejnego wydłużenia okresu tymczasowego zawieszenia działalności produkcyjnej. Ostatni z całej serii tego typu komunikatów uruchomienie taśm produkcyjnych w fabryce zapowiadał na 1 czerwca. Tak się jednak nie stanie.

Jak informuje nas przedstawiciel związku zawodowego działającego w tyskiej fabryce FCA, niedawno dotarła do nich informacja, że i 1 czerwca produkcja nie będzie wznowiona. Przerwa wydłużona została (na razie) o tydzień, a więc najnowszy termin wznowienia produkcji wyznaczony został na 8 czerwca. Dzisiaj (29 czerwca) po południu mają odbyć się rozmowy ze związkowcami poświęcone sprawom płacowym. Do tej pory, jak słyszymy ze strony związków zawodowych, mówiąc w największym uproszczeniu, pracownicy którzy zgłosili chęć pracy w czasie „tymczasowego zawieszenia działalności produkcyjnej” dostawali ok. 80 proc. wynagrodzenia wypłacanego im przed postojem.

Beata Dziekanowska, rzecznik prasowa Fiat Chrysler Automobiles Poland SA, w rozmowie z „Nowym Info” potwierdziła fakt niewznowienia produkcji 1 czerwca. Podkreśliła jednak, że nie będzie to kolejne tymczasowe zawieszenie działalności produkcyjnej spowodowane zagrożeniem, które niesie COVID-19. Stwierdziła, że od 1 czerwca do 7 czerwca „nie będzie realizowana produkcja samochodów w fabryce FCA Poland w Tychach”.

Nazwanie okresu, w którym w czasie wciąż trwającego stanu epidemii, zakład nie wznawia produkcji jest istotne z finansowego punktu widzenia, stanowi bowiem podstawę prawną np. wypłaty wynagrodzeń. Stąd m.in. zaplanowane na dzisiaj rozmowy dyrekcji FCA Poland ze związkowcami.

(icz)

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here