[FILM] Mural na Szkole Podstawowej nr 22 (prawie) gotowy

0
Daniel Kaliński przy pracy nad muralem, 8.09.2021r.; fot. ZB
Reklama

Daniel Kaliński, artysta od lat związany m.in. ze street art’em, kończy prace przy muralu na ścianie Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego przy ul. Harcerskiej 25 w Tychach. Wykonanie tego dzieła związane jest ze programem rewitalizacji dla miasta Tychy.

8 września po południu zastaliśmy artystę przy pracy. Poinformował nas, że mural gotowy będzie jeszcze dzisiaj (8 września), najdalej jutro. Twórczość Rafała Pomorskiego, patrona SP nr 22, była inspiracją dla Daniela Kalińskiego. Mural jest modernistyczny w formie, geometryczny, nawiązuje do otoczenia.

Rok temu powstał mural pisarki Zofii Nałkowskiej, 4 września br. na bloku przy ul. Filaretów 14 odsłonięto kolejne tego typu dzieło, tym razem poświęcone Ryszardowi Riedlowi, wokaliście zespołu Dżem. A jaka była geneza muralu na SP nr 22?

– Miejskie Centrum Kultury w Tychach, chcąc kontynuować działania rewitalizujące przestrzeń miejską z wykorzystaniem muralu jako ekspresyjnej formy przekazu artystycznego, zaprosiło artystów do twórczych działań także w tym roku – informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy. – W maju 2021 r. ogłoszono konkurs na projekt muralu, który miał powstać na ścianie Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego przy ul. Harcerskiej 25.  Kryteria regulaminowe spełniło 15 prac. Z końcem czerwca ogłoszono wyniki. Główną nagrodę w wysokości 5 tys. zł przyznano Danielowi Kalińskiemu „CHAZME718” z Warszawy i artysta rozpoczął pracę.

Reklama
Końcowe prace przy muralu na SP nr 22 w Tychach; 8.09.2021 r., fot. ZB

Autor muralu, jak informuje UM Tychy, od 1996 r. związany jest ze street art’em. Zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej (dyplom pod kierunkiem doktora Piotra Molskiego). W swojej twórczości, zarówno prezentowanej na płótnach, jak i murach, łączy elementy sztuki miejskiej z architektonicznymi i geometrycznymi motywami. Zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. Jego prace można zobaczyć na murach takich miast jak: Praga, Berlin, Lille, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Wrocław, Szczecin, Kraków. Wystawiał swoje prace m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Berlinie, Monachium, San Francisco, Dortmundzie, Glasgow i na Tajwanie.

Jak słyszymy od rzecznik UM Tychy, 10 września Daniel Kaliński przeprowadzi warsztaty artystyczne z uczniami Szkoły Podstawowej nr 22. Zajęcia nawiązywać będą do tworzonego muralu, a tym samym także do malarstwa Rafała Pomorskiego (twórczość patrona SP nr 22 stała się inspiracją do powstania nagrodzonego w konkursie projektu).

(icz)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here