[FILM] Powstania śląskie na elewacji bieruńskiego ratusza

0
Kadr z animacji na elewacji Urzędu Miejskiego w Bieruniu; fot. Lech Gawin

W Bieruniu, pomimo pandemii, w dniach 2-3 maja odbyły się obchody 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Uczczono też Święto Konstytucji 3 maja. Była gra terenowa, wystawa plenerowa i pokaz multimedialny.

Władze miasta złożyły kwiaty pod pomnikami Powstańców Śląskich na rynku w Bieruniu Starym i Bieruniu Nowym w asyście werblistów.

Bieruński Ośrodek Kultury i Muzeum Miejskie (w organizacji) przygotowały trzy atrakcje. Była to była historyczna gra terenowa. Gracze mieli za zadanie odkryć zagadkę tajemniczego zniknięcia średniowiecznego wójta Bierunia.

Od 3 maja na rynku można oglądać wystawę zatytułowaną „Ku pamięci… Śladami powstańców w Bieruniu”. Ekspozycja ma przybliżyć mieszkańcom miasta działania powstańcze z lat 1919-1921 z perspektywy Bierunia.  Przedstawiono m.in. osoby i organizacje, które w czasie powstań i plebiscytu aktywne były w Bieruniu.

 

Zarówno 2 maja, w 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego, jak i 3 maja, w Święto Konstytucji 3 Maja na budynku Urzędu Miejskiego w Bieruniu wyświetlana była wielkoformatowa animacja multimedialna, która opowiadała o historii powstań śląskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here