[FILM, Zdjęcia] „Ave Maria” w kościele św. Barbary w Górze

0
Reklama

W kościele pw. św. Barbary w Górze w niedzielę, 5 września, odbył się pierwszy z cyklu koncertów „Muzyka w kościołach”. Najpiękniej zabrzmiało „Ave Maria” Schuberta. Patronat prasowy: „Nowe Info”.

Wystąpili profesorowie Akademii Muzycznej w Krakowie. Basem zaśpiewał Marcin Wolak, Tomasz Ślusarczyk zagrał na trąbce, a Wacław Golonka na pozytywie. Koncert nosił tytuł „W blasku i majestacie baroku”, ale można było posłuchać np. czeskich kompozytorów epoki klasycyzmu, pieśni Stanisława Moniuszki czy słynnego „Ave Maria” Schuberta. Zebrani usłyszeli też kompozycję Georga Friedricha Händla, przykład barokowej muzyki rozrywkowej.

Na koncercie obecni byli wójt Miedźnej Jan Słoninka, przewodniczący Rady Gminy  Andrzej Kempny, radni, ks. proboszcz Romuald Adamski.

Jak mówił prowadzący spotkanie prof. Wacław Golonka, cykl mógłby się nazywać „Muzyka w starych kościołach”, bo zaplanowany jest na zabytkowe drewniane kościołki – w Górze, Grzawie, Miedźnej. Ostatni z koncertów odbędzie się w Woli.

Reklama

– Organizując ten festiwal miałem na uwadze, aby muzyka, która będzie brzmieć, była ciekawa, różnorodna, była związana z tematyką religijną, przypominała utwory pisane przez kompozytorów od początku baroku nawet do dziś – mówił prowadzący koncert.

Kolejne koncerty z cyklu „Muzyka w kościołach”:

19 września, godz. 16.30,  kościół pw. Jana Chrzciciela w Grzawie – koncert „Celtic triangle”. Na dudach szkockich zagra Lindsay Davidson (ze Szkocji), a na harfie Irena Czubek-Davidson (jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie), sopranem zaśpiewa Katarzyna Wiwer. Będzie to słowno-muzyczna opowieść o muzyce celtyckiej, historii Szkocji i jej tradycjach.

10 października, godz. 17.30, kościół pw. św. Klemensa w Miedźnej – koncert „Czas dla Śląska w 100-lecie Powstań Śląskich”. Wystąpią młodzi muzycy, absolwenci polskich i zagranicznych akademii muzycznych: Jakub Łączak – flet, Wojciech Kwiatek – klarnet, Wojciech Kaszuba – trąbka, Paweł Nasuta – waltornia, Filip Zgorzelski – puzon, Karolina Zielińska – instrumenty perkusyjne, Wacław Golonka – organy, fortepian.  W programie utwory muzyczne upamiętniające ważne dla Śląska wydarzenia. Pojawi się Wojciech Korfanty, w którego postać wcieli się aktor Dariusz Niebudek.

24 października, godz. 17.00, kościół św. Urbana w Woli – koncert „Laureaci konkursów na scenie”. Na organach zagrają Marcin Kucharczyk i NengYi Chen z Chin. To młodzi artyści, laureaci konkursów organowych. Wykonają utwory organowe pochodzące z różnych epok i stylów.

Wstęp jest wolny. Organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej i UG Miedźna. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

(reb)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here