Firmy, które inwestowały w ludzi, dziś wygrywają

2
Fot. J. Jędrysik

Dziś (26 października) na Stadionie Miejskim w Tychach odbyła się Giełda Pracodawców. Spotkali się przedstawiciele lokalnych firm z potencjalnymi pracownikami i uczniami koczącymi zawodową edukację. Motto przewodnie giełdy brzmiało: „Przekuj marzenia o pracy w pracę marzeń”. Otwierając giełdę, Zbigniew Gieleciak, prezes Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach podkreślił, że dziś wygrywają na rynku te firmy, które od lat inwestowały w pracowników

W dużej sali konferencyjnej stadionu obecne były firmy z branży samochodowej (m.in. Fiat, Lear, Boryszew Maflow, Adient, Nexteer, Kwangjin), spożywczej (Maspex, Hilton Foods), handlowej (Tesco, OBI, Stokrotka), specjalistycznej (Nitroerg, Top Packing) i budowlanej (Concret, Chrobok), a ponadto prezentowały się spółki miejskie (PKM, Master) oraz spółdzielnia mieszkaniowa „Oskard”.

Otwierając giełdę, Zbigniew Gieleciak, prezes Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach podkreślił, że dziś wygrywają na rynku te firmy, które od lat inwestowały w pracowników. W sytuacji, kiedy utrzymuje się dobra koniunktura w gospodarce, a rynek pracy jest rynkiem pracowników (to oni dyktują w dużej mierze warunki), te przedsiębiorstwa mają doświadczoną i lojalną załogę.

– Jeszcze kilka lat temu w Tychach stopa bezrobocia wynosiła ok. 10 proc., dziś jest to 3 proc., podobnie jak w gminach powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Jednak w dobie dobrej koniunktury i rozwijających się technologii potrzebni są doświadczeni specjaliści. O nich teraz trudno. Tempo rozwoju jest teraz tak duże, że moje wnuki będą się uczyć zawodów, których dziś jeszcze nie ma – mówił Zbigniew Gieleciak.

W Giełdzie Pracodawców wzięli udział nie tylko poszukujący nowej pracy i bezrobotni, ale również uczniowie szkół zawodowych, techników oraz liceów z terenu województwa śląskiego i województw ościennych, którzy kończą edukację. W trakcie giełdy organizatorzy przeprowadzili pilotażowy program odkrywania mocnych i słabych stron pracownika i badania ich potencjału zawodowego. Przeprowadzono też badania ankietowe pod kątem brakujących umiejętności, kwalifikacji, oczekiwań oraz potrzeb osób wchodzących na rynek pracy, aby spełnić obustronne oczekiwania związane z podjęciem zatrudnienia.

Organizatorem giełdy był Powiatowy Urząd Pracy, Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna Podstrefa Tyska. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent miasta Tychy Andrzej Dziuba.

2 KOMENTARZE

  1. Prawda zaś jest taka, że jeśli szukasz pracy, i masz np. średnie lub zawodowe (a często i wyższe) wykształcenie, to i tak zarobisz 2 tys. + ew. kilka setek premii brutto. I nic więcej 🙂

  2. co za zaklamany człowiek, mówił o rynku pracy i i inwestycji w pracowników, a na dzień dzisiejszy chce okraść własnych, strasząc ich zwolnieniami i cięciem wynagrodzenia. Takie są skutki budowania titanica park wodny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here