Fundacja Babci Aliny podarowała pszczyńskiemu hospicjum koncentratory tlenu

0
Przekazanie koncentratorów tlenu; fot. Hospicjum im. Ojca Pio

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie otrzymało od polsko-angielskiej Fundacji Babci Aliny (The Alina Foundation) trzy nowoczesne koncentratory tlenu. Urządzenia trafią do wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, którą prowadzi pszczyńskie hospicjum.

Jak poinformowała 8 lipca Beata Zamlewska-Pałyga z Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie, Fundację Babci Aliny założyli Janusz Holender i jego córka Ewa Holender po śmierci mamy i babci –Aliny Holender. Pani Alina zmarła pod opieką hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej. W ciągu 10 lat Fundacja Babci Aliny kupiła sprzęt dla ponad 50 polskich hospicjów za kwotę blisko miliona złotych. 6 lipca jej przedstawiciele odwiedzili hospicjum w Pszczynie.

– Co roku przez kilka dni na początku lata fundacja organizuje wyprawę rowerową na dystansie ok. 1000 km i odwiedza hospicja, które wspiera– informuje Beata Zamlewska-Pałyga. – Środki finansowe (od darczyńców indywidualnych i firm) gromadzone są cały rok. Uczestnikami rajdów rowerowych są osoby, które chcą wyrazić wdzięczność za pracę hospicjów, promować ideę bezinteresownej i profesjonalnej pomocy udzielanej osobom ciężko chorym i ich najbliższym lub poznać bliżej działalność hospicjów. Liczy się także sport. Codziennie rowerzyści przemierzają ok. 130 km. Patronami rajdów są wybitni polscy sportowcy – Maja Włoszczowska, mistrzyni świata w MTB, i olimpijczyk Damian Zieliński.

W tym roku, jak słyszymy, w 22-osobowej załodze rajdu byli: Polacy, Amerykanie, Kanadyjczycy i Litwini. Siedmiodniowa trasa wiodła od Wiednia do Krakowa. W Pszczynie uczestnicy obejrzeli prezentację na temat działalności i planów hospicjum, obejrzeli budowę Ośrodka Dziennego Pobytu dla Osób Niesamodzielnych – pierwszą część kompleksu „Domu Ojca Pio” oraz przekazali trzy koncentratory tlenu.

– Koncentratory trafią do wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, którą prowadzi Hospicjum św. Ojca Pio – mówi Beata Zamlewska-Pałyga. – Sprzęt z wypożyczalni jest bardzo pomocny w pielęgnacji osób ciężko chorych, które nie są już w pełni samodzielne. Jest również dużą pomocą dla osób opiekujących się chorymi. Z koncentratorów tlenu korzystają chorzy, którzy mają zaleconą tlenoterapię (konieczność używania koncentratora jest udokumentowana przez lekarza). Dla chorych pod opieką hospicjum koncentratory wypożyczane są bezpłatnie, tak długo jak jest to potrzebne.

(pp)

Dodaj komentarz