Gadanie musi się skończyć – stwierdził marszałek na forum transformacji regionów górniczych

0
Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, 14.09.2021r.; fot. ZB
Reklama

Dzisiaj (14 września) w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyło się Krajowe Forum Transformacji Polskich Regionów Górniczych. Gospodarzami byli Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, i jego zastępca Wojciech Kałuża, gośćmi – minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. W forum uczestniczył m.in. prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Podczas dzisiejszego forum, w którym online uczestniczyli także przedstawiciele innych województw zainteresowanych procesem transformacji (chodzi o województwa: dolnośląskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie i wielkopolskie), mówiono o przyszłości regionu w kontekście procesu transformacji.

Marszałek Jakub Chełstowski podzielił się osobistymi wspomnieniami z reformy przeprowadzonej w latach 90. Pamięta jej skutki, bo objęła wówczas jego ojca, który w wieku 42 lat wysłany został na urlop górniczy. Dlatego marszałek podkreślał, że śląska transformacja musi być oddolna, poprzez oddolną dyskusję, ale dyskusja ta nie może za długo trwać.

– To gadanie musi się skończyć, musimy przejść do konkretnych projektów – mówił marszałek Chełstowski. – Śląsk jest gotowy na zmiany i czeka na tę zmianę. Czas nam ucieka. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do transformacji, która musi się opierać na współpracy samorządu, strony rządowej i Komisji Europejskiej, a przede wszystkim musi się odbywać tu, na Śląsku. To dotyczy zresztą wszystkich regionów górniczych w Polsce. Chcemy przejść od planowania i dyskusji nad wyzwaniami, do działania i realizacji gotowych przedsięwzięć. Śląsk ma ogromny potencjał, przed nami wiele pracy, ale i szansa na nowe otwarcie. Ważne, by w tym procesie uwzględnić interes mieszkańców.

Minister klimatu i środowiska Michał Kutryka również negatywnie ocenił skutki społeczne transformacji z lat 90. Efekty tych zaniedbań województwo śląskie odczuwa do dzisiaj.

Reklama

– Chcemy realizować sprawiedliwą transformację, wciąż goimy blizny po reformie z połowy lat dziewięćdziesiątych – stwierdził minister Kurtyka. – Nie możemy powtórzyć tych błędów. Będziemy dysponować środkami, by móc inwestować w nowe tory rozwoju gospodarczego i społecznego. Naszym celem jest dążenie do neutralności klimatycznej. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji nie jest nastawiony tylko na zmianę w energetyce, ale i na wsparcie zmiany społeczno-gospodarczej. Śląsk to tętniący życiem, dynamiczny region. Jeżeli chcemy, by transformacja klimatyczna się powiodła, musimy realizować ją kompleksowo.

Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, zaznaczył, że Śląsk będzie liderem transformacji w naszym kraju.

– Polityka spójności również będzie służyła procesowi transformacji – zapewniał wiceminister Buda. – Samorządy są najbliżej tych wyzwań, mamy diagnozę i to, co zostało wskazane w planach terytorialnych będzie dla nas mapą drogową wdrażania tych środków. Pominięcie problemów sprawia, że one się nawarstwiają, dlatego musimy reagować i uwzględnić z tym procesie wszystkie regiony, które tego potrzebują.

Warunki realizacji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji zaprezentował dr hab. Adam Drobniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

(icz)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj