[GALERIA ZDJĘĆ] Dożynki w Kobiórze

0
fot. Natalia Modrzewska

W ostatnią niedzielę, 15 września, za plony dziękowali rolnicy z powiatu pszczyńskiego. W Kobiórze odbyły się  gminno-powiatowe dożynki. Wystąpił m.in. znakomity mim – tyszanin Ireneusz Krosny.

Dożynki rozpoczęła msza św. w kobiórskim kościele. Tu dziękowano za plony. Po mszy św. barwny korowód dożynkowy przejechał na teren Gminnego Ośrodka Sportu.

– Kobiór to najpiękniejsza wieś nad Korzeńcem, mała gmina z wielkim sercem. Dzisiejsze święto plonów dedykowane jest rolnikom, ogrodnikom, sadownikom, hodowcom, pszczelarzom oraz leśnikom. Mamy za co dziękować. Z informacji uzyskanych od naszych rolników wynika, że pomimo anomalii pogodowych, tegoroczne plony są dość dobre. Ominęły nas także wielkie nawałnice i gradobicia. Zdajemy sobie sprawę, że rolnictwo tradycyjne w Kobiórze zanika. Dlatego w ostatnich latach nie było w Kobiórze tradycyjnych dożynek. W tym roku została nam powierzona organizacja dożynek gminno-powiatowych, co zmobilizowało samorząd i mieszkańców do wspólnej pracy i jednocześnie pokazało, że jesteśmy wspólnotą i możemy na siebie liczyć – mówił wójt Kobióra Eugeniusz Lubański.

– Po wielomiesięcznych wysiłkach przyszedł czas, aby podziękować za to, że dzięki rolnikom możemy cieszyć się darami ziemi. Dziękuję za chleb, za najpiękniej wyrażony patriotyzm, bo codzienną pracą i pielęgnowaniem tradycji. Życzmy sobie, abyśmy potrafili się tym chlebem dzielić – mówiła starosta Barbara Bandoła.

Gospodarze uroczystości otrzymali z rąk starostów dożynkowych, Beaty i Marcina Zawieruchów, chleby wypieczone z mąki z tegorocznych zbóż.

Starosta Barbara Bandoła wyręczyła wyróżnienia „Żubry Pszczyńskie” – osobom zasłużonym dla rolnictwa powiatu pszczyńskiego. Przyznano wiele innych wyróżnień [listy nagrodzonych poniżej].

W części artystycznej zaprezentowały się zespoły regionalne: „Kobiyrzoki”, „Kobiórsko Czelodka” oraz „Kobiórzanie”.

Odbył się pokaz tańca nowoczesnego i towarzyskiego, pokaz tańca brzucha oraz koncert Natalii Mikołajec z zespołem.

Wystąpił Ireneusz Krosny z „Teatrem Jednego Mima”. Był koncert zespołu  „Carrantouhill”, a wieczorem mieszkańcy bawili się podczas śląskiej biesiady z Mirkiem Szołtyskiem. Do późnych godzin trwała zabawa z zespołem Akord.

Wyróżnienia „Żubry Pszczyńskie” otrzymali:

Cecylia i Jan Rygułowie (prowadzą jedno z największych obszarowo gospodarstw rolnych na terenie gminy Kobiór, uprawiają zboża, ziemniaki i kukurydzę, a całość nastawiona jest na produkcję mleczną. Gospodarstwo stanowi jedyne źródło utrzymania rodziny i jest doskonałym przykładem dobrej praktyki rolniczej);

Grażyna i Szczepan Polokowie (prowadzą uprawę pieczarek w Kryrach, obecnie, po prawie trzydziestu latach intensywnego i stałego rozwoju gospodarstwo państwa Poloków posiada 43 nowoczesne, wyposażone w urządzenia do regulacji klimatu hale o łącznej powierzchni ponad 23 tys. m kw. Firma eksportuje swoje produkty m.in. do Niemiec, Francji, Bułgarii, Grecji czy Anglii);

Marian Pigan (nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór, który nie tylko pomaga w rozwiązywaniu bieżących problemów wsi i terenów rolnych, ale przede wszystkim przyczynia się do rozwoju społeczności lokalnej);

Donata Szałaśna (rodowita kobiórzanka, w czasie, kiedy sprawowała funkcję dyrektora Gminnego Domu Kultury w Kobiórze reaktywowane zostało Koło Gospodyń Wiejskich. Pani Donata od początku pracuje w Zarządzie Koła, a obecnie jest jego przewodniczącą; udziela się społecznie na rzecz gminy Kobiór, aktywnie angażuje się w organizację konkursów potraw regionalnych zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym);

Katarzyna Myszor (od wielu lat aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Kobiórze, od kilku lat jest prezesem Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pszczynie, podejmuje liczne działania na rzecz rozwoju rolnictwa, a także współpracuje z samorządem lokalnym i instytucjami pracującymi na rzecz rolnictwa).

Gmina Kobiór przyznała wyróżnienia dla Cecylii i Jana Rygułów, Ewy i Janusza Twardków oraz Gabrieli i Bernarda Mazurów. Specjalne podziękowania zostały skierowane również dla Koła Gospodyń Wiejskich w Kobiórze wraz z promesą na dofinansowanie zakupu serdaków do strojów śląskich. Puchary Przewodniczącego Rady Gminy za jeden z lotów odebrali hodowcy gołębi: Jerzy Gandyk, Zygmunt Jaromin i Jerzy Orędorz.

Przedstawiciele Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Katowicach wręczyli Janowi Rygule raz Genowefie Przewoźnik statuetki „Złoty Kółkowicz”.

(r), (powiat pszczyński), fot. Natalia Modrzewska,

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here