Gawęda o „Krzyku” Edvarda Muncha

0
źródło: Agnieszka Kijas

Jutro (26 września), w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach, w ramach wznowionego po wakacjach cyklu gawęd o sztuce pn. „Czwartki z paletą”, Agnieszka Kijas postara się odpowiedzieć na pytanie co krzyczy w „Krzyku” – słynnym obrazie Edvarda Muncha. Wstęp wolny.

Miejsce spotkania jest nieprzypadkowe, bowiem to Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach (al. Piłsudskiego 16) jest organizatorem „Czwartków z paletą”. Prelekcję 26 września o godz. 18.00 wygłosi Agnieszka Kijas – pisarka, poetka i pasjonatka sztuki. Na fortepianie zagra utalentowana tyszanka – Hanna Derej

„Krzyk” Edvarda Muncha to arcydzieło, które obok „Mona Lisy” Leonarda da Vinci i „Słoneczników” Vincenta van Gogha, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie.

– Po przeszło stu dwudziestu latach od powstania niemy bohater „Krzyku” Muncha nadal inspiruje – zapewnia Agnieszka Kijas, autorka cyklu. – Jego histeryczna twarz wykrzywia się z licznych internetowych przeróbek, reprodukcji i kopii. Zmyślni graficy umieszczają na krwistoczerwonym tle znanych celebrytów, gwiazdy ekranu i muzyki, bohaterów komiksów bądź kreskówek. Jest tylko jedno „ale”. Ta oszałamiająca popularność zagłuszyła to, co najistotniejsze – egzystencjalny krzyk rozdzierający duszę…

MBP w Tychach przygotuje specjalną broszurę z wykazem książek o tematyce związanej z Edwardem Munchiem. Będzie je można wypożyczyć w tyskich bibliotekach.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here