„Gdy tęczowa rewolucja atakuje dzieci” – wywiad

0
Ewa Węglarz, organizatorka V Marszu dla Życia i Rodziny w Tychach; fot. ZB

„Nowe Info” rozmawia z Ewą Węglarz, organizatorką V Marszu dla Życia i Rodziny, który w Tychach rozpocznie się jutro (9 czerwca) mszą świętą o godz. 15.00 w kościele św. Benedykta.

Ewa Węglarz, nauczycielka, organizatorka Marszów dla Życia i Rodziny w Tychach, koordynatorka Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i Świadkom w Tychach

„Nowe Info”: – W jakim celu organizuje się Marsze dla Życia i Rodziny?

Ewa Węglarz: – Chodzi o szerzenie wartości chrześcijańskich, zamanifestowanie wartości rodziny. Marsze tego typu nie są organizowane przeciwko czemuś czy komuś. To manifestacje z przesłaniem pozytywnym. Jesteśmy za rodziną, wyrażamy szacunek do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zapraszamy wszystkich, którym bliskie są te wartości, 9 czerwca o godz. 15.00 do kościoła św. Benedykta przy ul. Nałkowskiej 19 w Tychach. Po mszy świętej rozpoczynamy tegoroczny, piąty już Marsz dla Życia i Rodziny.

– Którymi ulicami przejdzie ta manifestacja?

– Staramy się, aby co roku marsz wyruszał z terenu innej parafii albo przynajmniej innego dekanatu. Jest to jedna z form propagowania idei towarzyszącej tej rodzinnej imprezie. W tym roku z kościoła św. Benedykta pójdziemy ulicami: Nałkowskiej, Dmowskiego, Stefana Grota-Roweckiego, Niepodległości. Przy Urzędzie Miasta Tychy skręcimy do Parku Miejskiego Solidarności. Piknik odbędzie się obok pomnika zwanego potocznie żyrafą.

– Czym tegoroczna manifestacja, oprócz marszruty, różnić się będzie od poprzednich marszów?

– Zacznijmy od hasła. Marsz dla Życia i Rodziny w Tychach odbędzie się w dniu ogólnopolskich manifestacji złączonych tą ideą. W tym roku nie ma jednak ogólnopolskiego hasła. Dlatego w Tychach przyjęliśmy katowickie hasło Metropolitalnego Święta Rodziny: „Rodzina – wspólnota pokoju”. Tegoroczny tyski marsz łatwo będzie można zauważyć, bowiem nieść będziemy 100-metrową polską flagę, która na placu pod żyrafą zawiśnie na żurawiu budowlanym. Szczegółowy program znajduje się na plakatach. Chciałabym tylko jeszcze wspomnieć o naszym tyskim hymnie Marszu dla Życia i Rodziny. Co roku Mirosław Kańtor dopisuje do niego jedną zwrotkę, która nawiązuje do aktualnej sytuacji. Jako że to już piąty marsz, powstała piąta zwrotka.

– Jak brzmi?

– „Gdy tęczowa rewolucja atakuje dzieci/ Stań jak Dawid/ Walcz jak król nasz – Jan Sobieski Trzeci.”

– Czy miasto Tychy wsparło V Marsz dla Życia i Rodziny?

– Tak. Partycypuje w kosztach obsługi koncertu, który odbędzie się w ramach pikniku pod żyrafą.

– Skąd wzięliście pozostałą część pieniędzy na zorganizowanie tej imprezy?

– Wspomogli nas sponsorzy. Dziękuję wszystkim firmom, bez których trudno byłoby zorganizować tę imprezę. Największym z darczyńców, od lat, jest Towarzystwo Edukacji Finansowej. Trudno nie wspomnieć o bardzo ważnym wsparciu duchowym: V Marsz dla Życia i Rodziny w Tychach patronatem honorowym objęli ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, oraz Czesław Ryszka, senator RP.

Rozmawiał: Zdzisław Barszewicz

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here