Gmina Pszczyna przekaże 48 tys. zł na prace archeologiczne w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych

0
Archeolog dr Wojciech Głowa w krypcie kościoła Wszystkich Świętych, 14.01.2021, fot. Renata Botor-Pławecka
Reklama

Gmina Pszczyna przekaże 48 tys. zł na przeprowadzenie kolejnych badań archeologicznych w kościele pw. Wszystkich Świętych. „Umowę parafował już burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol” – poinformowało biuro prasowe UM Pszczyna.

O pracach tych, a przede wszystkim ważnych odkryciach, pisaliśmy już w styczniu tego roku. Byliśmy wówczas w krypcie (poniżej film).

5 marca br. w Katowicach odbyła się konferencja prasowa poświęcona badaniom. W spotkaniu tym, które prowadził ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej, wzięli udział: dr Wojciech Głowa – archeolog, dr Barbara Zin – architekt, pomysłodawca projektu krypty przystosowanej do zwiedzania, Tomasz Trzos – konserwator zabytków, który razem z żoną Agnieszką i współpracownikami dokonał restauracji sarkofagów z krypty Promnitzów, Piotr Sidzina – wiceburmistrz Pszczyny, ks. Damian Gatnar – proboszcz parafii Wszystkich Świętych i Matki Bożej Różańcowej w Pszczynie.

Archeolog opowiedział o odkryciu 21 jam grobowych z dobrze zachowanymi szczątkami ludzkimi, a także śladów osady.

Reklama

Badacze podkreślali, jak istotne są dokonane już odkrycia. Weryfikują one dotychczasową wiedzę o początkach Pszczyny.

To, co odkryliśmy, w sposób zasadniczy zmienia nam rozdział „Początki Pszczyny”. To nie w Starej Wsi, ale dokładnie przy rynku, niemalże obok pałacu, w centrum miasta mamy osadę, którą już – na podstawie materiałów ceramicznych, kilku monet – możemy datować na początek wieku XIII, może nawet na koniec wieku XII. Te przypuszczenia, domniemania historyków co do dawnej metryki miasta Pszczyny wreszcie znajdują potwierdzenie materialne. Wreszcie możemy powiedzieć, że to były słuszne przewidywania i przypuszczenia i teraz napiszmy to jeszcze raz od początku. Zmieniamy historię początków Pszczyny – podkreślał podczas konferencji dr Głowa.

Potwierdziła to też dr Barbara Zin. – Mamy do czynienia z szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym. To już nie jest wartość tylko sakralna, kulturowa. To już warstwa historyczna i naukowa – wyjaśniała. – To cenne znalezisko nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale i światowej – powiedziała dr Zin. Architekt mówiła o przygotowaniach do udostępniania krypty w przyszłości.

Odkrycia w krypcie kościoła Wszystkich Świętych: Zmieniamy historię początków Pszczyny

[FILM, ZDJĘCIA] Niezwykłe odkrycia w krypcie kościoła Wszystkich Świętych

(r)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj