Gminy zrzuciły się na sprzęt dla szpitala

0
fot. Przedstawiciele gmin oglądają nowy sprzęt w szpitalu; fot. Powiat Pszczyński

Gminy zrzuciły się na sprzęt dla Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Jak podało starostwo pszczyńskie, gmina Suszec przeznaczyła 110 tys. zł, gmina Pszczyna – 300 tys. zł, gmina Goczałkowice-Zdrój – 150 tys. zł, gmina Miedźna – 100 tys. zł i gmina Kobiór – 50 tys. zł. Łącznie wsparcie wyniosło 710 tys. zł.

Uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi pszczyńskiemu na zakup sprzętu zostały podjęte w pięciu gminach w lutym i marcu.

Jak informuje starostwo pszczyńskie, dzięki tym środkom, po przeprowadzeniu postępowań przetargowych, w sierpniu do szpitala zakupione zostało wyposażenie poradni endoskopii (m.in. dwa gastroskopy i dwa kolonoskopy za 365 tys. zł i myjnia endoskopowa za 53 tys. zł) oraz aparat RTG śródoperacyjny z ramieniem C (270 tys. zł).

– Możemy pracować na sprzęcie, który pod względem jakości jest naprawdę nowoczesny. Kilkadziesiąt badań już za nami, sprzęt sprawuje się doskonale – mówił Grzegorz Kielan, naczelny lekarz prowadzący pracownię endoskopii w szpitalu.

Dr n. med. Marcin Leśniewski (dyrektor szpitala) dodaje, że możliwości sprzętu nie zamykają się wyłącznie na diagnostyce. – Dzięki tym urządzeniom możemy wykonywać delikatne, ale skuteczne zabiegi. Sprzęty zostały zakupione dzięki pieniądzom gmin z takim przeskalowaniem, które pozwala na wykorzystanie ich w rozwoju szpitala – podkreśla.

Na bloku operacyjnym wykorzystywany jest nowy aparat rentgenowski do wykonywania zdjęć śródoperacyjnych. – Pacjent leży na stole operacyjnym, ramię C podjeżdża, robi zdjęcia, a chirurdzy i ortopedzi, widząc to wszystko na ekranie, mogą korygować położenie śruby, gwoździa czy zespolenia. Ten aparat służy do korekcji w trakcie zabiegu, jak i dokumentowania stanu przed i po operacji. Mamy także możliwość wykorzystania aparatu na terenie całego szpitala, włącznie z wykonywaniem zdjęć przyłóżkowych pacjentom – wyjaśnia dyrektor.

– Bardzo dziękuję włodarzom gmin oraz radnym, którzy odpowiedzieli pozytywnie na naszą prośbę. Przy każdym z pomieszczeń, w którym te urządzenia pracują, zostały przygotowane tabliczki, bo to bardzo ważne, żeby pacjenci wiedzieli, kto przyczynił się do zmian, o których pracujący tu lekarze i pielęgniarki mówią, że to są spełniające się marzenia – mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Sprzęt kosztował łącznie 688 tys. zł. Do wykorzystania z dotacji gmin pozostaje jeszcze 22 tys. zł – tą kwotą planuje się dofinansować zakup myjni ultradźwiękowej dla centralnej sterylizatorni. Na ten cel, jak informuje rzecznik starostwa, powiat dołoży z własnego budżetu 11 tys. zł. Przeznaczy także 31 tys. zł na zakup i dostawę m.in. fartuchów RTG, okularów RTG oraz osłon tarczycy.

Marcela Grzywacz, rzecznik starostwa podaje, że od ubiegłego roku, kiedy powiat przygotowywał się do uzyskania kontraktu, szpital został doposażony w nowe urządzenia o wartości niemal 3 mln zł. Wcześniej na oddziały zakupiono m.in. ultrasonografy, kardiomonitory, respiratory, defibrylatory, aparaty USG czy pompy infuzyjne.

(r), Źródło/fot.: powiat pszczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here