Hamaki, leżaki, klomby na wiosnę

0
Klomb u zbiegu ulic: Bielskiej, Edukacji, Budowlanych w Tychach; fot. ZB

Hamaki, leżaki, klomby na wiosnę. Jesienią ubiegłego roku w parkach, skwerach i pasach zieleni w Tychach zasadzono w sumie ok. 83 tys. tulipanów, narcyzów, krokusów. Powinny niebawem zakwitnąć. Kieszonkowy park z hamakami powstanie na terenie skweru przy ul. Dębowej.

– Narcyzy i krokusy zakwitną niebawem w okolicach lampy górniczej przy ul. Burschego i w Parku Północnym, a tulipany i narcyzy u zbiegu ulic Hlonda i Brzozowej – informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy. – Bardziej zielono zrobi się także w pobliżu siłowni zewnętrznej znajdującej się przy ulicach Jaśkowickiej i Borowej oraz w pasie środkowym między jezdniami przy al. Jana Pawła II w Tychach (od ronda Polonia do ronda Cassino), gdzie zostanie zasadzonych 4143 szt. lawendy wąskolistnej.

Poza tym, jak słyszymy, w 18 donicach zamontowanych na latarniach na pl. Baczyńskiego będzie można podziwiać surfinie i wilce ziemniaczane. Na placu tym zostanie także ustawionych 8 dużych donic z kolorowymi kwiatami.

UM Tychy informuje, że nowe nasadzenia pojawią się także na rabatach wzdłuż zejścia do jeziora oraz na pozostałych rabatach w Paprocanach. Bardziej zielono będzie także m.in. w Rodzinnym Parku bł. Karoliny, na terenie przy ul. Żorskiej i Legionów, zieleńcu przy ul. Obywatelskiej oraz w pasie drogowym przy ul. Filaretów. Jednoroczne kwiaty: surfinie, rozplenice szczecinkowate „Rubrum”, wilce ziemniaczane, werbeny patagońskie pojawią się na rabatach w różnych częściach miasta.

– Co roku kwiatami dekorowane są kolejne części miasta – mówi Justyna Gałuszka, miejski architekt krajobrazu. – W 2017 roku w Tychach wykonano m.in. 11 ,,zielonych podwórek’’. Największe podwórko o powierzchni ponad 2 tys. metrów kwadratowych znajduje się na przedłużeniu ,,Zielonej Osi’’ przy al. Marszałka Piłsudskiego. Na wiosnę będą tam jeszcze dostawione meble miejskie, które nie zostały montowane ze względu na zimowy okres.

Nowe rabaty pojawiły się przy al. Bielskiej oraz przy skrzyżowaniu ul. Stefana Grota-Roweckiego i al. Niepodległości w Tychach. Wysadzono tam 272 sztuk róży okrywowej oraz 64 sztuki jałowca płożącego „Glacier”. Pozostało do wysadzenia ok. 168 szt. róży i 104 szt. jałowca. Na terenie przy parkingu przy ul. Dmowskiego zasadzono 18 szt. jarząbów szwedzkich, a także m.in. kocimiętkę Fassena, szałwię omszona „Mainacht”, złocień wielki, kosodrzewinę. Na skwerze przy ul. Przejazdowej pojawiło się 10 sztuk jarząba pospolitego, obok posadzono m.in. żurawkę drżączkowatą i lawendę wąskolistną. Na rondzie Sublańskim przy ul. Harcerskiej i Żwakowskiej w Tychach w towarzystwie  berterysu thunbera „Maria” będzie rosła Sepertunia „Vista” – żelazna roślina.

W 2017 roku zakwitło w sumie w Tychach ponad 108 tys. roślin cebulowych: krokusy (np. u zbiegu ulic Cienistej i Begonii oraz przy Teatrze Małym), różne gatunki narcyzów, czosnku ozdobnego i kamasji (ul. Darwina, przy pomniku Wejchertów).

W tym roku ma również zostać przebudowany skwer przy ul. Dębowej.

– W tym miejscu ma powstać tzw. park kieszonkowy (ang. pocket park) – mówi Miłosz Stec, zastępca prezydenta Tychów ds. infrastruktury. – Będzie częściowo zmieniona mała architektura, zaplanowane są hamaki miejskie, leżaki miejskie na tarasach z deski kompozytowej, będą zmienione alejki. Poza tym pojawią się kolorowe byliny, krzewy, drzewa i trawy.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here