Himalaista, fotografowie, hokeiści

0
Od lewej: Andrzej Dziuba, prezydent Tychów; Adam Bielecki i Maciej Gramatyka, przewodniczący Rady Miasta; fot. Grzegorz Giczel

Himalaista, fotografowie i hokeiści. Andrzej Dziuba, prezydent Tychów wręczył dzisiaj (24 maja) nagrody w dziedzinie kultury i sportu. Otrzymali je: Dominik Gajda i Marcin Zimnal, pomysłodawcy Tychy Press Photo (12 000 zł) oraz hokeiści GKS Tychy (300 000 zł). Podczas gali w Teatrze Małym himalaista Adam Bielecki otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Tychów, a tytuł Darczyńcy Roku przyznano Iwonie Kuklok-Opolskiej. Artystycznie wieczór uświetnił koncert Krzysztofa Cugowskiego z zespołem.

Rada Miasta przystała honorowe obywatelstwo pochodzącemu z Tychów Bieleckiemu przez aklamację na dzisiejszym posiedzeniu (24.05). Himalaista zdobył m.in. jako pierwszy na świecie zimą szczyty: Gaszebrum I i Broad Peak, ale przyczynkiem do przyznania tytułu Honorowego Obywatela Tychów była tegoroczna akcja ratunkowa Adam Bieleckiego i Denisa Urubko na Nanga Parbat. Podczas zimowej wyprawy na K2 helikopterem dostali się oni pod ten szczyt i uratowali francuską wspinaczkę Elisabeth Revol.

Z inicjatywą uhonorowania A. Bieleckiego wystąpiła radna Lidia Gajdas. Podczas gali uzasadniała, że himalaista ma ogromny wkład w promocję miasta Tychy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. – Jestem wzruszony. Tychy to moja mała ojczyzna, którą noszę w sercu. Jestem dumny z tego, że urodziłem się w Tychach, kocham to miasto. Dzisiaj mam poczucie, że z wzajemnością. To jeden z najpiękniejszych momentów w moim życiu. Dziękuję – mówił Adam Bielecki.

W Teatrze Małym prezydent Andrzej Dziuba wręczył też nagrody w dziedzinie kultury i sportu. W dziedzinie kultury Dominik Gajda (współpracownik Nowego Info) i Marcin Zimnal otrzymali 12 000 zł za to, że od 18 lat organizują w mieście konkurs i wystawę fotograficzną Tychy Press Photo. To również członkowie Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego.

W dziedzinie sportu 300 000 zł otrzymali hokeiści GKS Tychy za zdobycie trzeciego w historii klubu tytułu mistrza Polski i za wywalczenie Pucharu Polski.

Prezydent uhonorował również tytułem Dobroczyńcy Roku 2018 Iwonę Kuklok-Opolską za trud i zaangażowanie w prace związane z remontem Ośrodka Interwencji Kryzysowej, działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tychach.

Na zakończenie gali wystąpił Krzysztof Cugowski (wieloletni wokalista Budki Suflera) ze swoim nowym zespołem. Muzycy wykonali wiele przebojów tej nieistniejącej już grupy, szczególnie tych starszych.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here