Himalaista, fotografowie, hokeiści

0
Od lewej: Andrzej Dziuba, prezydent Tychów; Adam Bielecki i Maciej Gramatyka, przewodniczący Rady Miasta; fot. Grzegorz Giczel

Himalaista, fotografowie i hokeiści. Andrzej Dziuba, prezydent Tychów wręczył dzisiaj (24 maja) nagrody w dziedzinie kultury i sportu. Otrzymali je: Dominik Gajda i Marcin Zimnal, pomysłodawcy Tychy Press Photo (12 000 zł) oraz hokeiści GKS Tychy (300 000 zł). Podczas gali w Teatrze Małym himalaista Adam Bielecki otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Tychów, a tytuł Darczyńcy Roku przyznano Iwonie Kuklok-Opolskiej. Artystycznie wieczór uświetnił koncert Krzysztofa Cugowskiego z zespołem.

Rada Miasta przystała honorowe obywatelstwo pochodzącemu z Tychów Bieleckiemu przez aklamację na dzisiejszym posiedzeniu (24.05). Himalaista zdobył m.in. jako pierwszy na świecie zimą szczyty: Gaszebrum I i Broad Peak, ale przyczynkiem do przyznania tytułu Honorowego Obywatela Tychów była tegoroczna akcja ratunkowa Adam Bieleckiego i Denisa Urubko na Nanga Parbat. Podczas zimowej wyprawy na K2 helikopterem dostali się oni pod ten szczyt i uratowali francuską wspinaczkę Elisabeth Revol.

Z inicjatywą uhonorowania A. Bieleckiego wystąpiła radna Lidia Gajdas. Podczas gali uzasadniała, że himalaista ma ogromny wkład w promocję miasta Tychy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. – Jestem wzruszony. Tychy to moja mała ojczyzna, którą noszę w sercu. Jestem dumny z tego, że urodziłem się w Tychach, kocham to miasto. Dzisiaj mam poczucie, że z wzajemnością. To jeden z najpiękniejszych momentów w moim życiu. Dziękuję – mówił Adam Bielecki.

W Teatrze Małym prezydent Andrzej Dziuba wręczył też nagrody w dziedzinie kultury i sportu. W dziedzinie kultury Dominik Gajda (współpracownik Nowego Info) i Marcin Zimnal otrzymali 12 000 zł za to, że od 18 lat organizują w mieście konkurs i wystawę fotograficzną Tychy Press Photo. To również członkowie Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego.

W dziedzinie sportu 300 000 zł otrzymali hokeiści GKS Tychy za zdobycie trzeciego w historii klubu tytułu mistrza Polski i za wywalczenie Pucharu Polski.

Prezydent uhonorował również tytułem Dobroczyńcy Roku 2018 Iwonę Kuklok-Opolską za trud i zaangażowanie w prace związane z remontem Ośrodka Interwencji Kryzysowej, działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tychach.

Na zakończenie gali wystąpił Krzysztof Cugowski (wieloletni wokalista Budki Suflera) ze swoim nowym zespołem. Muzycy wykonali wiele przebojów tej nieistniejącej już grupy, szczególnie tych starszych.

(J)

Dodaj komentarz