Historyczna wizyta prezydenta RP w Tychach [film + galeria zdjęć]

0
Wielu chciało mieć zdjęcie prezydenta; fot. Jarosław Jędrysik

W czwartek, 23 czerwca, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Duda odwiedził Tychy. Spotkał się z mieszkańcami na pl. Baczyńskiego. To historyczne wydarzenie, bo pierwsza wizyta Głowy Państwa w powojennych Tychach. Prezydent w swoim przemówieniu m.in. złożył hołd powstańcom śląskim, dziękował Ślązakom za bohaterstwo, patriotyzm, za wierność tradycyjnym wartościom. Jego wystąpienie ok. 15 członków KOD zgromadzonych na placu starało się zagłuszyć gwizdami.

Prezydent RP przyjechał do Tychów prosto z Katowic. Gdzie złożył kwiaty pod pomnikami Wojciecha Korfantego i marszałka Józefa Piłsudskiego. Na pl. Baczyńskiego w Tychach dotarł ok. godz. 15.45. Oficjalnie przywitał go prezydent miasta Andrzej Dziuba, mówiąc o Tychach jako mieście sukcesu.

– Nie przyjechałem do Tychów przez przypadek – zwrócił się do mieszkańców miasta Andrzej Duda, prezydent RP. – 20 czerwca minęła 94 rocznica wkroczenia na Śląsk wojska polskiego. Państwa dziadkowie, pradziadkowie, rodzice witali polskich żołnierzy po trzech powstaniach śląskich, którymi sobie tę Polskę wywalczyli. Chylę czoła i bardzo się cieszę, że mogę to tu, na rynku w Tychach powiedzieć: „Dziękuję polskim bohaterom”.

Prezydent RP w dalszej części dziękował mieszkańcom Śląska za ich pracowitość, odpowiedzialność za rodzinę, a odnosząc się do Tychów stwierdził, że wie o prowadzonej tu polityce prorodzinnej „3 plus”.

– Mam nadzieję, że program „500 plus” wprowadzony przez polski rząd i przeze mnie, który ma pomagać rodzinom mającym dzieci także i tutaj, będzie wsparciem dla rodzin – mówił prezydent RP. – Mam nadzieję, że niedługo dołączy do tego kierowany do młodych program „Mieszkanie plus”. Chcę państwa zapewnić, że o nich nie zapomnimy. Będziemy czynili wszystko, aby ta dobra zmiana się udała i żeby nawet ci, którzy próbują w tym przeszkodzić – nie dali rady.

Ostatnim zdaniem prezydent RP najprawdopodobniej odniósł się do protestujących ok. 15 członków Komitetu Obrony Demokracji, którzy od początku przemówienia (nawet wówczas gdy prezydent RP mówił o bohaterstwie powstańców i powrocie Śląska do Polski) gwizdali. Mieli ze sobą transparenty (patrz zdjęcia), machali flagami i egzemplarzami Konstytucji RP.

Na spotkanie z prezydentem RP przyszło w sumie kilkuset tyszan. Tychy prezydent RP opuścił ok. godz. 17.30. Pojechał do Bierunia.

Prezydent RP Andrzej Duda przyjechał do Tychów na zaproszenie tyszanina ministra sportu Witolda Bańki oraz prezydenta miasta we współpracy z kołem PiS i Stowarzyszeniem Tychy Naszą Małą Ojczyzną.

Dodaj komentarz