Honorowy tytuł Profesora Oświaty dla Grażyny Jurek

0
Uroczystość w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie; źródło: UM Tychy

11 października Grażyna Jurek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Tychach, odebrała honorowy tytuł Profesora Oświaty – poinformował Urząd Miasta Tychy. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest co roku tylko 25 nauczycielom z całej Polski. Grażyna Jurek jest pierwszym tyskim nauczycielem z takim tytułem.

Uroczystość wręczenia honorowego tytułu Profesora Oświaty odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, od 2006 r. Grażyna Jurek jest dyrektorem Zespołu Szkół nr 1 w Tychach (wcześniej była nauczycielem języka polskiego i wicedyrektorem). Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim oraz studia podyplomowe na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i Collegium Civitas w Warszawie. Jest autorką i współautorką artykułów z zakresu przywództwa i zarządzania placówką oświatową publikowanych na łamach m.in. „Dyrektora Szkoły”, „Gazety szkolnej”, a także współautorką Strategii Oświatowej Miasta Tychy na lata 2008-2013 oraz na lata 2015-2020.

Grażyna Jurek współpracuje z OKE w Jaworznie w zakresie egzaminu maturalnego, jest także trenerem. Zasiada w prestiżowych komisjach związanych z wychowaniem i nauczaniem młodzieży oraz pragmatyką zawodową nauczycieli, pełni funkcję eksperta do spraw awansu zawodowego nauczycieli. W latach 2004-2008 była członkiem Nauczycielskiej Rady Programowej przy Teatrze Śląskim w Katowicach.

Za swoją pracę na rzecz edukacji dzieci i młodzieży otrzymała: Złotą Odznakę ZG TPD w Warszawie oraz Medal Przyjaciel Dzieci, Złotą Maskę Teatru Śląskiego, statuetkę „Wdzięczność Młodych Serc” za szczególny wkład w rozwój piłki dziecięcej i młodzieżowej w Tychach. Odznaczona została też Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Wieloletnią Służbę Publiczną, Srebrnym Medalem Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, Brązowym Medalem Zasłużony dla Obronności Kraju, Medalem Senatu RP-Rok Języka Polskiego.

Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymała: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrody Ministra Edukacji Narodowej, Nagrody Kuratora Oświaty, Nagrody Prezydenta Miasta. Była nominowana w pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Super Dyrektor”.

W pracy z uczniami, nauczycielami, rodzicami kieruje się przesłaniem: „Jeśli chcesz zbudować statek, nie zwołuj ludzi, aby Ci przynieśli drzewo, przygotowali narzędzia, nie przydzielaj zadań i pracy, lecz wzbudź w nich tęsknotę za dalekim, bezkresnym morzem” Antoine de Saint-Exupery.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here