Pierwsza Dama odwiedziła Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach

0
Pierwsza Dama z wizytą w Świetlikowie, 7.05.2018 r. fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Pierwsza Dama odwiedziła Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach. Agata Kornhauser-Duda, małżonka prezydenta RP, odwiedziła 7 maja Centrum Opieki Dziennej Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach.

W trakcie wizyty, jak informuje serwis Prezydent.pl, małżonka prezydenta RPzwiedziła pierwszy na Śląsku zespół opieki paliatywnej przeznaczony wyłącznie dla dzieci. Pracownicy ośrodka, na co dzień czuwający nad prawidłowym rozwojem psychofizycznym podopiecznych, pokazali Pierwszej Damie placówkę i opowiedzieli o działalności fundacji, która od 2009 roku prowadzi bezpłatne hospicjum domowe dla nieuleczalnie chorych dzieci.

Centrum Opieki Dziennej to projekt, którego zadaniem jest zmniejszenie cierpienia i poprawa jakości życia zarówno chorego dziecka, jak i jego rodziny. W placówce, za pomocą kompleksowych i zindywidualizowanych instrumentów aktywnej integracji, dzieci uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej i rehabilitacji. Pacjenci spędzają czas wśród rówieśników, wspólnie się bawią i uczą oraz zdobywają doświadczenia niemożliwe do zapewnienia w warunkach domowych.

W sali doświadczania świata – wyposażonej w urządzenia stymulujące zmysły poprzez bodźce wzrokowe, dźwiękowe i zapachowe – Pierwsza Dama poznała Fabiana i Paulinkę. Następnie małżonka prezydenta dołączyła do zabawy, podczas której dzieci zgłębiały atrybuty wiosny oraz wymyślały plenerowe zabawy. Pacjenci zaprosili Pierwszą Damę także do wspólnego posiłku oraz zasadzenia pamiątkowego drzewka.

Fundacja prowadzi również grupy wsparcia dla rodziców i rodzeństwa chorych dzieci, także jeszcze nienarodzonych, zapewnia sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, pomaga w zakupie żywności i niezbędnych materiałów dla najuboższych rodzin. W skład zespołu hospicjum, poza pielęgniarkami i lekarzami, wchodzą także rehabilitanci, psychologowie i pracownicy socjalni.

Tekst źródło: Prezydent.pl, (KS)

fot.: Grzegorz Jakubowski/KPRP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here