Hospicjum dostało 1,5 mln zł dotacji na pomoc seniorom

1
Szkolenie z pielęgniarką Barbarą Moń. fot. z arch. Hospicjum św. Ojca Pio

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie otrzymało 1,5 mln zł dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego na zapewnienie bezpłatnej opieki niesamodzielnym seniorom w powiecie pszczyńskim. Pieniądze przyznano w drodze konkursu.

− To nasz ogromny sukces. W 2018 roku zakończyliśmy realizację podobnych działań i to doświadczenie utrwaliło nas w przekonaniu, jak bardzo taka opieka jest potrzebna. Poprzedni projekt trwał półtora roku, teraz otrzymaliśmy pieniądze na trzy lata. To daje nam możliwość organizowania bardzo stabilnej opieki, a taka jest chorym i ich opiekunom najbardziej potrzebna. Opieka nad osobami starszymi, niesamodzielnymi to działalność poszerzająca nasze zaangażowania w pomoc osobom tego najbardziej potrzebującym i stanowi od dwóch lat nasz nowy kierunek. Poszerza się także nasza opieka nad  osobami w terminalnym okresie choroby nowotworowej − mówi Teresa Buczak, prezes Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.

Z pomocy hospicjum będą mogły skorzystać osoby po 60. roku życia, które mają trudności przy podstawowych codziennych czynnościach i wymagają obecności opiekuna (stąd nazywane są osobami „niesamodzielnymi” lub „zależnymi”). Zgodnie z założeniami projektu preferowane będą osoby z niepełnosprawnością, nieaktywne zawodowo, w trudnej sytuacji materialnej, zagrożone ubóstwem bądź wykluczeniem społecznym.

Ważną częścią projektu są także możliwości, które niesie on dla opiekunów osób zależnych. Będą mogli skorzystać ze szkoleń, porad i doświadczeń pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów i opiekunek hospicjum.

Chorych można zgłaszać od 1 lipca. Sytuacja i potrzeby każdej osoby oraz jej opiekunów będą rozpatrywane indywidualnie, a pomoc będzie niesiona w miejscu zamieszkania. Jak podaje Beata Zamlewska-Pałyga z Hospicjum, każdym przypadkiem zajmie się zespół specjalistów − pielęgniarka koordynująca, opiekunka medyczna, fizjoterapeuta, psycholog/terapeuta. – Wszystkie osoby są wieloletnimi pracownikami hospicjum, z bardzo dużym doświadczeniem i umiejętnościami opieki nad osobami ciężko chorymi; wspólnie potrafią najlepiej określić, jak skutecznie pomóc choremu i jego rodzinie – zapewnia B. Zamlewska-Pałyga.

Chorzy i opiekunowie zainteresowani projektem powinni szukać informacji na stronie hospicjum od 1 lipca (www.HospicjumOjcaPio.pl). Projekt zatytułowano „Rozwój usług społecznych na terenie powiatu pszczyńskiego”.

Jak podaje Hospicjum, dofinansowanie na tego typu działania otrzymało 19 spośród 32 podmiotów ubiegających się o pieniądze z województwa śląskiego.

(r), źródło: Hospicjum św. Ojca Pio

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here