III LO obronione. Zostaje w swojej siedzibie

0
Pikieta młodzieży przed ratuszem w Pszczynie 14 stycznia 2019 r., fot. Dominik Gajda
Reklama

III LO w Pszczynie, o które w zeszłym roku z ogromną determinacją walczyli uczniowie, rodzice i nauczyciele, zostaje w obiekcie na osiedlu Piastów. Radni miejscy na ostatniej sesji uchylili swoją uchwałę zmierzającą do przekazania szkoły powiatowi pszczyńskiemu i przeniesienia liceum.

Na początku zeszłego roku trwała walka o III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie. Władze Pszczyny chciały przekazać prowadzone dotąd przez gminę liceum powiatowi i przenieść III LO z obiektu przy ul. Kazimierza Wielkiego na osiedlu Piastów (gdzie szkoła działała od 20 lat) do budynku po zlikwidowanym Gimnazjum nr 1 przy ul. Stefana Batorego. Pomysł uzasadniano m.in. tym, że prowadzenie szkół ponadpodstawowych należy do zadań własnych powiatu oraz że następują zmiany w sieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także że trzeba znaleźć dodatkowe miejsca dla podwójnego rocznika kończącego gimnazjum i SP.

Przeciwni tym decyzjom byli młodzież, rodzice i nauczyciele. Nie mogli zrozumieć, dlaczego planuje się przenosić szkołę, która dobrze funkcjonuje w dotychczasowym, dobrze wyposażonym właśnie pod kątem licealistów obiekcie, do mniejszego budynku wymagającego remontu. Młodzi ludzie najdobitniej dali wyraz swemu niezadowoleniu m.in. poprzez pikietę przed ratuszem 14 stycznia 2019 r. Zebrali też ok. 1700 podpisów pod petycją sprzeciwiającą się zmianom. Opisywaliśmy to szczegółowo tutaj.

Wbrew woli uczniów, rodziców i nauczycieli radni miejscy przyjęli jednak 17 stycznia 2019 r. większością głosów (przeciwni byli tylko radni PiS, bez Piotra Rabaszowskiego) uchwały intencyjne o przekazaniu liceum powiatowi i przeniesieniu jego siedziby. Relacja m.in. w obszernym artykule, który ukazał się w drukowanym wydaniu „Nowego Info” nr 2 z 2019 r. (wydanie dostępne w wersji PDF).

Miesiąc później, w lutym 2019 r, radni zmienili uchwałę i postanowili przesunąć działania zmierzające do przekazania powiatowi do prowadzenia III LO na 1 września 2020 r. Odbyła się też wówczas długa dyskusja i  głosowanie. Za przeniesieniem III LO byli – co relacjonowaliśmy w „Nowym Info” nr 4 z 2019 r. – radni szerokiej koalicji Pszczyńskiego Porozumienia Samorządowego (komitet burmistrza Dariusza Skrobola) bez Krystyny Fuławki, która wstrzymała się od głosu; KWW Ziemia Pszczyńska (komitet byłego starosty Pawła Sadzy) i Ligi Samorządowej Pierwszej (komitet byłego wicestarosty Krystiana Szostaka).

Reklama

Zdecydowane „nie” pomysłowi władz Pszczyny powiedziało jednak kuratorium oświaty. Jak naszą redakcję informowało Śląskie Kuratorium Oświaty, 11 marca br. wydane zostało postanowienie, w którym Śląski Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował zamiar zmiany siedziby III LO w Pszczynie. „Warunkiem podjęcia uchwały w sprawie zmiany siedziby jest pozytywna opinia kuratora oświaty. Negatywna opinia uniemożliwia więc zmianę siedziby” – wyjaśniała nam Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach. Postanowienie Śląskiego Kuratora Oświaty Urszuli Bauer zawierało obszerne uzasadnienie. Kurator oświaty uznał m.in, że „przeniesienie siedziby III Liceum Ogólnokształcącego na ulicę Stefana Batorego 24 w Pszczynie spowoduje pogorszenie warunków lokalowych”. Szczegółowa relacja w „NI” nr 6 z 19.03.2019.

Na opinię kuratora oświaty przysługiwało zażalenie do ministra edukacji narodowej. I gmina takowe zażalenie złożyła. Minister edukacji narodowej podtrzymał opinię kuratora.

Temat wrócił na ostatnią sesję Rady Miejskiej w Pszczynie – 30 kwietnia 2020 r. Została przeprowadzona zdalnie (z powodu epidemii koronawirusa). W porządku obrad pojawiła się uchwała uchylająca uchwałę w sprawie przekazania III Liceum  Ogólnokształcącego i tym samym odstąpienia od działań zmierzających do przekazania go powiatowi pszczyńskiemu do prowadzenia z dniem 1 września 2020 r.

W uzasadnieniu podano: „W związku z negatywną opinią Śląskiego Kuratora Oświaty o przeniesieniu siedziby szkoły, gmina złożyła zażalenie na postanowienie Kuratora do Ministra Edukacji Narodowej, który podtrzymał opinię kuratora. Aktualnie gmina oczekuje na rozpatrzenie złożonej Skargi do WSA na Postanowienie Ministra Edukacji Narodowej. Brak na dzień dzisiejszy zgody na zmianę siedziby szkoły wyklucza również przekazanie do prowadzenia liceum powiatowi, gdyż wiązałoby się to z koniecznością prowadzenia szkół przez różne organy, w jednym budynku zarządzanym przez gminę”.  Podano też, że z dniem 1 września 2019 r. trzyletnie liceum z mocy prawa stało się szkołą czteroletnią. W rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 brali udział po raz ostatni absolwenci gimnazjum i po raz pierwszy absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej.

W czasie zdalnej sesji głos zabrał radny Marek Szklorz. – Bardzo się cieszę, że wycofujemy tę uchwałę o przeniesieniu III LO. Myślę, że uczniowie, rodzice i nauczyciele będą z tego powodu bardzo zadowoleni – powiedział.

Chciał wiedzieć jednak, czy to zamyka sprawę przeniesienia LO i uczniowie, rodzice, nauczyciele mogą być spokojni.

–  Czy uczniowie mogą odetchnąć i skupić się na nauce w tych dobrych warunkach na stałe? Proszę burmistrza o odpowiedź – zwrócił się radny do burmistrza Dariusz Skrobola.

– Krótko odpowiem. Temat jest całkowicie zamknięty już od momentu, gdy nie było zgody ministerstwa, ale również starostwo wycofało się z tych rozmów. Na ten czas kiedy ta propozycja padła, były podwójne roczniki. Dzisiaj ten temat się zdezaktualizował, ze względu na to, że te podwójne roczniki po prostu – przepraszam za wyrażenie – upchaliśmy we wszystkich istniejących szkołach, zarówno gminnych, jak i powiatowych. To była więc reakcja na potrzeby chwili i na potrzeby reformy oświaty – odpowiedział burmistrz Dariusz Skrobol.

Głos zabrał jeszcze radny Rafał Wróbel. – Panie burmistrzu, mówi pan, że przeniesienie tego liceum było ze względu na reformę. Chciałbym więc zapytać. Reforma dalej istnieje, dzieci się udało upchnąć, a nam wmawialiście, że się nie da, że musi być zmiana, że szkoła nie podoła temu itd. Co takiego wielkiego się stało, że teraz się wycofujecie ze swoich kroków? I po co ta cała batalia była prowadzona przeciwko mieszkańcom, uczniom, rodzicom i nam radnym? – dopytywał.

–  Przede wszystkim proszę zapytać rodziców i dzieci, w jakich warunkach się oni uczą. Jeśli pan to widzi wyłącznie tylko z pulpitu swojego komputera, to bardzo współczuję. Niestety nie jest to tak różowo, jak pan opowiada. I na tym kończę temat, dziękuję – padło ze strony burmistrza.

Radni przyjęli uchwałę 20 głosami „za” uchwałą, nikt się nie sprzeciwił, troje radnych było nieobecnych.

Zdalna sesja RM Pszczyna, 30.04.2020, głosowanie w sprawie III LO, kadr z transmisji

ZB, (t)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj