Ile energii z biogazu wytworzył aquapark i oczyszczalnia ścieków

1

Roczna produkcja energii w elektrociepłowniach biogazowych tyskiej oczyszczalni ścieków i Wodnego Parku Tychy mogłaby pokryć potrzeby energetyczne 35-tysięcznego miasta.

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej, które wybudowało i administruje aquaparkiem, podsumowało pierwsze półroczne funkcjonowania obiektu pod kątem wydajności ekologicznych urządzeń energetycznych.

Jak informuje nas Michał Pawlak, specjalista ds. promocji RCGWŚ, biogaz wytwarzany w tyskiej oczyszczalni ścieków jest podstawowym źródłem energii elektrycznej i cieplnej dla Wodnego Parku Tychy.
Od maja do grudnia 2018 r. elektrociepłownie biogazowe w oczyszczalni ścieków i w Wodnym Parku Tychy wyprodukowały 20 500 MWh energii pokrywając zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną obu obiektów.

Fot. RCGWŚ SA

Wytworzenie takiej ilości energii w tradycyjnych elektrowniach węglowych wymagałoby spalenia 5 415 ton węgla kamiennego, czyli 91 wypełnionych po brzegi wagonów kolejowych.

Dzięki wykorzystaniu odnawialnych Źródeł energii (OZE) uniknięto emisji 8 355 ton dwutlenku węgla, a do atmosfery nie trafiły także pyły i inne zanieczyszczenia.

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA od 2006 r. jest producentem energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych. Biogaz powstaje w tyskiej oczyszczalni ścieków w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych. Dwie elektrownie biogazowe – w oczyszczalni i aquaparku – połączone są sześciokilometrowym rurociągiem i zapewniają energię elektryczną i cieplną obu obiektom.

-Samowystarczalność energetyczna obu obiektów jest ewenementem w skali nie tylko europejskiej – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGWŚ. – Produkowana przez nas nadwyżka energii elektrycznej została sprzedana do sieci Tauronu i od maja do grudnia 2018 r. wyniosła 1 800 MWh. To więcej niż zapotrzebowanie w tym czasie na energię elektryczną tyskich trolejbusów – dodaje Zbigniew Gieleciak.

Jednym z rozwiązań ekologicznych w Wodnym Parku Tychy jest m.in. odzysk energii cieplnej z rekuperacji (wentylacji) oraz filtrów wód popłucznych (m.in. z wody spod pryszniców). W praktyce ilość odzyskanej energii cieplnej z tych źródeł w okresie od maja do grudnia 2018 r. pozwoliła na ogrzewanie basenu sportowego oraz basenu z ruchomym dnem bez użycia dodatkowych źródeł energii cieplnej.

Ekologiczne instalacje tyskich obiektów wzbudziły spore zainteresowanie gości szczytu klimatycznego ONZ (COP 24), który początkiem grudnia 2018 r. odbywał się w Katowicach. – Podczas trwania szczytu i nieco wcześniej odwiedzili nas eksperci i dziennikarze, m.in. z Niemiec, Holandii, Chin, Francji, Japonii i Tanzanii mówi – Zbigniew Gieleciak.

(J)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here