Inaczej jadą autobusy na lotnisko m.in. przez Tychy

0
Autobus linii metropolitalnej na lotnisko; fot. GZM/Wojciech Mateusiak

Inaczej jadą autobusy na lotnisko m.in. przez Tychy. Od dzisiaj (11 lutego) obowiązują nowe rozkłady jazdy metropolitalnych autobusów jadących na lotnisko w Katowicach Pyrzowicach. Pojawiły się m.in. dwa nowe przystanki, dodatkowe nocne kursy, korekta godzin kursowania, a także krótsze czasy przejazdu. W Tychach autobus pojedzie inaczej. Zmiany, jak słyszymy, zostały wprowadzone na podstawie konsultacji, przeprowadzonych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię oraz po analizie zgłoszeń otrzymanych od pasażerów.

Jak informuje nas Kamila Rożnowska, rzecznik prasowa Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, od 11 lutego linia AP1 będzie obsługiwać dodatkowy przystanek „Gliwice Zajezdnia”. W rozkładzie jazdy wprowadzono również korekty przejazdów pomiędzy poszczególnymi przystankami, dzięki temu czas przejazdu skróci się o około 5 minut.

Na linii AP2 pomiędzy godzinami 22.40 a 05.30 uruchomione zostaną dodatkowe połączenia. Skorygowane będą również wybrane godziny odjazdów, tak aby dopasować kursy autobusów do rozkładów lotów oraz połączeń przesiadkowych. Zmieni się też czas przejazdu pomiędzy poszczególnymi przystankami – będzie krótszy o ok. 2-4 minuty.

Autobusy linii AP3 między godzinami 22.40 a 05.00 nie będą kursować. Wprowadzona zostanie korekta godzin przejazdów pomiędzy poszczególnymi przystankami – czas przejazdu skróci się o 6-7 minut.

Na linii AP4 zmieni się trasa przejazdu. Pojawi się na niej nowy przystanek „Tychy Dworzec PKP”. Autobusy pojadą ulicami: Asnyka, Budowlanych (z obsługą przystanku „Tychy Hotelowiec”), aleją Bielską, ulicami Katowicką, Beskidzką oraz Pszczyńską do przystanku „Giszowiec Osiedle”, gdzie włączą się na obecną trasę. W przeciwnym kierunku trasa prowadzona będzie analogicznie. Wprowadzone będą również korekty odjazdów (w celu utrzymania połączeń przesiadkowych, umożliwiających dojazd do portu lotniczego). Czas przejazdu linii będzie skrócony o około minutę.

Na prośbę pasażerów uruchomione zostaną również dodatkowe, nocne kursy na linii AP2, jadącej z Katowic przez Sosnowiec i Będzin, aby dopasować się do porannej fali odlotów. Do jej obsługi zostały przesunięte autobusy, które do tej pory jeździły na linii AP3.

– Przypomnijmy, że biletem podstawowym, uprawniającym do podróżowania liniami lotniskowymi jest bilet dobowy, który kosztuje 14 zł – mówi Kamila Rożnowska. – Na jego podstawie można również jednorazowo skorzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich na terenie Metropolii.

Do tej pory obowiązywały kursy: na linii AP1 (Gliwice Plac Piastów – Zabrze Multikino – Bytom Karb – Piekary Śląskie Szarlej Kaufland – Pyrzowice Port Lotniczy) – czas podróży od 66 do74 min.; na linii AP2 (Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Będzin Stadion – Pyrzowice Port Lotniczy) –czas podróży od 57 do 67 min.; na linii AP3 (Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy) – czas podróży od 46 do 52 min.; na linii tyskiej AP4 (Tychy Dworzec PKP – Katowice Giszowiec Osiedle – Katowice Dworzec) podróż potrwa 31-32 min. (pasażerowie wysiadali w Katowicach na przystanku przy dworcu PKP i przesiadali się do autobusów linii AP3).

– Od kiedy uruchomiliśmy linie na lotnisko, analizowaliśmy bardzo uważnie ich funkcjonowanie – mówi Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Transportu i Komunikacji w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Po niemal trzech miesiącach dokonujemy pierwszych zmian, które zostały opracowane na podstawie naszych obserwacji, a także konsultacji z pasażerami.

– To pierwsza korekta w rozkładzie jazdy metropolitalnych autobusów na lotnisko – wyjaśnia Małgorzata Gutowska, Dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego. – Kolejna, większa zmiana zostanie wprowadzone na początku marca. Będzie ona dotyczyć linii AP1, w tym m.in. obsługi przystanków w centrum Zabrza i Bytomia.

(icz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here