Inscenizacja, bieg i koncert

0

Inscenizacja, bieg i koncert – tak w Pszczynie uczczona zostanie 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Obchody potrwają od 16 do 18 sierpnia.

Na dziś, 16 sierpnia, na godz. 18.00 zaplanowano inscenizację „Ślubujemy Ci Ojczyzno” – w parku pszczyńskim, na terenie cmentarza wojennego pod Trzema Dębami. Będzie to inscenizacja przysięgi powstańczej z udziałem członków Pszczyńskiego Bractwa Kurkowego i chóru „Lutnia”. Jak zapowiadają organizatorzy, każdy mieszkaniec Pszczyny, który przybędzie na przysięgę, otrzyma pszczyńską flagę i okolicznościową gazetkę. Poza tym w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska (ul. Katowicka 1) zorganizowana wystawa „100-lecie powstań śląskich na ziemi pszczyńskiej”. Odbyła się też promocja książki Mariana Małeckiego „Pszczyna – Tychy 1919. I powstanie śląskie na ziemi pszczyńskiej”.

W sobotę, 17 sierpnia, odbędzie się Pszczyński Bieg Powstańczy. Zawodnicy wystartują z plyty pszczyńskiego rynku o godz. 10.00 i pobiegną trasą liczącą 7 km. Meta będzie na rynku.

W niedzielę, 18 sierpnia, na rynku odbędzie się koncert „Wam Powstańcy – gizdy z Pszczyny”. Początek o godz. 16.00. Będzie to koncert promujący nowy album muzyczny z piosenkami powstańczymi w wykonaniu pszczyńskich muzyków. Piosenki powstańcze wykonają  zespół Avocado, Sebastian Riedel, Michał Kielak, Zespół Regionalny Pszczyna, Terapeuci Grupa Wawa, Dream Atlas, sPolish Radio, INSEKT, Terapeuci, Synesthesia, Jasiek Szczepańczyk & Dawid Komraus, Koziguar X, Łowcy.B, Kasia Janik i Zuzia Piech, Gosia i Magda z zespołem, Anna Szajnowska i Kwartet Ogniska Muzycznego, ANIOŁąKi, Bożena Czembor.

O godz. 17.30 wystąpi Blues Trio Akustyczne, czyli  Riedel, Kielak, Andrzejewski.  

Sebastian Riedel i „Gizd” w powstańczym albumie

(r)

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here