Inscenizacja Bitwy Wyrskiej

0
Fot. Jarosław Jędrysik
Reklama

W sobotę 19 maja w rejonie Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 r. w Gostyni oraz Schronu Bojowego „Sowiniec” odbędzie się 14. edycja inscenizacji historycznej „Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń”. W rekonstrukcji weźmie udział ok. 200 osób z całej Polski. Nie zabraknie historycznej broni i pojazdów z okresu II wojny światowej. Będą efekty pirotechniczne.

Ta lekcja historii na żywo jest upamiętnieniem jednej z największych potyczek Wojska Polskiego z niemieckim Wehrmachtem podczas wojny obronnej 1939 r. na Górnym Śląsku. W dniach 1-3 września 1939 r. hitlerowcy zostali zaskoczeni walecznością i odwagą Polaków pod dowództwem ppłk. Władysława Kiełbasy i kpt. Jana Rybczyńskiego (dowodził pociągiem pancernym „Groźny”). Wojsko Polskiej tej bitwy nie przegrało, kilkukrotnie odpierało ataki niemieckie, ale ogólna sytuacja na froncie i groźba otoczenia zmusiła ich do wycofania się.

Inscenizacji będzie towarzyszyła wystawa sprzętu Wojska Polskiego, stanowiska grup odtwarzających historyczne formacje wojskowe oraz piknik forteczny z punktami gastronomicznymi i stoiskami handlowo-militarnymi. Podczas pikniku odbędzie się pokaz Szkoły Sztuk i Sportów Walki „Wojownik”, występ zespołu „Krystynki” z Łazisk Średnich wraz z zespołem Optima w programie artystycznym „Na żołnierska nutę” oraz koncert zespołu Oberschlesien. Na zakończenie zagra do tańca zespół Top Musix. Podczas imprezy będzie możliwość zwiedzenia schronu bojowego „Sowiniec” z karabinem ckm.

Reklama

Organizatorami imprezy są: gmina Wyry, Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach. W 2017 r. rotacyjnie uczestniczyło w „Bitwie Wyrskiej” ponad 5 000 widzów. W tym roku frekwencja będzie podobna. Na miejsce można dotrzeć samochodem. W rejonie ul. Tyskiej będą przygotowane prowizoryczne parkingi.

Harmonogram Bitwy Wyrskiej, sobota, 19 maja br.
14.00 – rozpoczęcie, występ Orkiestry Dętej KWK Bolesław Śmiały, przemówienia, złożenie kwiatów pod pomnikiem.
15.00 – rozpoczęcie rekonstrukcji historycznej.
16.00 – podziękowania dla grup rekonstrukcyjnych. Informacja o nadaniu imienia kapitana Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu „Groźny” Niepublicznemu Technikum Kolejowemu w Tychach.
17.00 – piknik forteczny w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości.
18.00 – koncert zespołu Oberschlesien.
(JJ)

RELACJA Z UBIEGŁOROCZNEJ INSCENIZACJI TUTAJ.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj