Instytut Studiów Podyplomowych rozpoczął rok akademicki

0
Reklama

W sobotę, 27 października odbyła się inauguracja roku akademickiego 2018/2019 w Instytucie Studiów Podyplomowych w Tychach. Placówka od 6 lat kształci w województwie śląskim w ponad 70 specjalnościach z zakresu pedagogiki, psychologii, zarządzania oraz prawa i administracji.

Uroczystość inaugurująca rok akademicki rozpoczęła się od mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Marii Magdaleny w intencji społeczności ISP. Radosław Ciaś, założyciel Instytutu Studiów Podyplomowych podkreśla zawsze, że zawierza placówkę opiece Pana Boga i Matki Bożej.

Po nabożeństwie w auli Hotelu „Stara Poczta” wprowadzono sztandar partnerskiej uczelni Instytutu – Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu (uczelnię reprezentowali prorektor ds. ogólnych Aleksandra Aszkiełowicz i kanclerz Mateusz Widocki). W poczcie sztandarowym byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego ZDZ im. Orląt Lwowskich w Tychach. Chór zaśpiewał pieśń „Gaude Mater Polonia” oraz hymn narodowy.

– Zaufało nam już ponad 3 tys. słuchaczy – mówił Radosław Ciaś, założyciel ISP. – Jesteśmy cenieni i lubiani za atmosferę, jaka u nas panuje. Istotne są relacje uczeń – mistrz, dzięki którym nasi słuchacze mogą rozwijać skrzydła i nie boją się działać. Ponad 90 proc. naszych absolwentów jest aktywnych zawodowo. Wielu z nich prowadzi firmy – dodał Radosław Ciaś.

Reklama

– Prowadzimy cztery kierunki studiów podyplomowych: pedagogika, psychologia, prawo i administracja oraz nauki o zarządzaniu. Nasi słuchacze studiują już na ponad 25 specjalnościach, a w ofercie mamy ich ponad 70 – mówi nam Łukasz Bukowski, dyrektor Instytutu. – Najbardziej popularne specjalności to te związane z dysfunkcjami u dzieci – logopedia, oligofrenopedagogika, autyzm i zespół Aspergera, surdopedagogika (zaburzenia słuchu) i tyflopedagogika (wady wzroku), a ponadto przedmioty ścisłe (matematyka, fizyka), geografia i język angielski (nauczanie początkowe). U nas można studiować blisko swojego miejsca zamieszkania (od roku ISP jest obecny nie tylko w Tychach, ale także w innych miastach województwa śląskiego), a wykładowcy to doświadczeni praktycy.

Podczas uroczystości wręczono statuetki „Najlepszy wykładowca ISP w 2018 r.” Otrzymali je: Agnieszka Olej-Ryszkiel, Aneta Pukacz, Ewa Stankowska, Jarosław Caputa, Krzysztof Dłutek, ppłk Leszek Klag, mjr Arkadiusz Bartnik. Podziękowano też za wkład w rozwój Instytutu dyrektorowi Łukaszowi Bukowskiemu i kierownik Danucie Słowik.

Wykład inauguracyjny pt. „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga. Adam Mickiewicz. Przekaz wciąż aktualny” wygłosiła dr Aneta Pukacz, od 24 lat pracująca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dąbrowie Górniczej, wykładowca ISP. Specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą niedowidząca i niewidzącą.

Dr Pukacz omówiła jak dysfunkcje wzroku wpływają na proces uczenia się. Zważywszy, że zmysł wzroku jest najważniejszy (w 80 proc. świat poznajemy poprzez wzrok), niepokoić muszą dane badawcze, wedle których

co trzeci pierwszoklasista ma problemy z widzeniem, w tym z widzeniem stereoskopowym, pozwalającym ocenić głębię i odległość do widzianych przedmiotów. – Stąd problemy z przepisywaniem z tablicy i częste spoglądanie do zeszytu kolegi – mówiła dr Pukacz.

Dzieci z problemami widzenia nie są diagnozowane albo są błędnie diagnozowane. Na przykład krótkowzroczność mylona jest z zaburzeniem akomodacji (zdolność soczewki oka do patrzenia w bliży i w dali). – Niestety, na skutek częstego spoglądania w tablety czy smartfony, uczniowie ograniczają możliwości przystosowania soczewki oka do widzenia w dal. W tym przypadku, zamiast okularów korekcyjnych, wystarczają odpowiednie ćwiczenia – mówiła Anna Pukacz.

Po wykładzie odbył się koncert tria smyczkowego. Publiczność usłyszała klasyczne kompozycje Bacha i Brahmsa, ale i muzykę filmową („Piraci z Karaibów”) i popularną („Whisky” zespołu Dżem). Na zakończenie uroczystości odśpiewano pieśń „Gaudeamus Igitur” i zaproszono gości na bankiet do hotelowej restauracji.
(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj