Inwestycje długoterminowe – bezpieczna inwestycja w czasach inflacji?

0
Reklama

Cechą inwestycji, o której trzeba zawsze pamiętać, jest ich zależność od sytuacji na świecie. Każda duża wojna, globalna katastrofa, czy tak jak w ostatnim czasie – wirus, ma wpływ na wartość pieniędzy oraz inflację. W co zainwestować, aby jednocześnie pomnażać i ochronić kapitał przed inflacją?

Za jedną z najbardziej poszukiwanych form inwestycji uważa się inwestycje długoterminowe. Potwierdzeniem tego jest ogromny wzrost zainteresowania portfolio inwestycji długoterminowych w Polsce, pomimo trudnej sytuacji na rynku wywołanej COVID-19.

Co to są inwestycje długoterminowe?

Ze względu na czas trwania inwestycji wyróżniamy dwie formy – krótkoterminowe oraz długoterminowe. Inwestycja długoterminowa to taka, którą zamierzamy utrzymywać ponad rok. Dochód otrzymuje się w postaci odsetek, wypłacanych dywidend lub przyrostu wartości inwestycji.

Do inwestycji długoterminowych zaliczamy:

  • inwestycje w nieruchomości (udziały w spółkach celowych, grunty, budynki do wynajęcia),
  • długoterminowe aktywa finansowe (akcje i udziały, obligacje, pożyczki),
  • inwestycje alternatywne (OZE, sztuka, monety, alkohole).

W co inwestować – złoto, nieruchomości czy OZE?

Inwestycja w złoto

Reklama

Złoto, właśnie taka odpowiedź pada najczęściej, gdy szukamy najbezpieczniejszej formy ulokowania pieniędzy. Dzieje się tak, gdyż złoto raczej nigdy nie traci na wartości, a zwłaszcza w czasach wojen, kryzysów i epidemii. Nie traci, ale też nie zyskuje. Pozorny „wzrost” wynika z faktu, iż spada wartość pieniądza, która przecież nigdy nie jest stała.

Nie każdy jednak wybierze taką formę inwestycji, gdyż aby zakupić złoto trzeba czekać na odpowiedni czas, czyli gdy sytuacja na rynkach jest stabilna, a złoto jest najtańsze. Dodatkowo, gdy chcemy zainwestować w fizyczną formę złota, musimy posiadać miejsce na jego przechowywanie. Można również skorzystać z opcji zakupu złota w formie kontraktów, wtedy nie posiadamy złota fizycznie, jednak przy zakupie dużej liczby kontraktów w przyszłości możemy mieć problem z fizycznym wypłaceniem złota.

Inwestycja w nieruchomości

Zakup nieruchomości pod wynajem – mieszkania, lokalu użytkowego lub hali produkcyjnej to jedna z częściej spotykanych form inwestycji mającej wygenerować dochód pasywny. Ceny wynajmu teoretycznie możemy dostosować do aktualnej sytuacji na rynku. Jednak w przypadku dużego kryzysu gospodarczego sytuacja wygląda gorzej – wtedy może zabraknąć najemcy, którego stać na wynajem.

Inwestowanie w wynajem nieruchomości, choć bardzo często wymieniane jako dobre źródło dochodu pasywnego, w rzeczywistości nie minimalizuje zaangażowania inwestora aż tak bardzo jak np. crowdfunding. Inwestor finansując budowę, nie musi zajmować się znalezieniem nieruchomości godnej uwagi ani martwić się o potencjalnych nabywców. Model inwestycji grupowych ma generować pasywne zyski ze sprzedaży nieruchomości.

Inwestycja w elektrownie wiatrowe

Popularną formą inwestycji długoterminowej, a jednocześnie interesującym źródłem dochodu pasywnego, jest znacznie mniej skomplikowana i prognozująca realne zyski – inwestycja alternatywna w odnawialne źródła energii.

Wzrost zainteresowania OZE pociągnął za sobą nowe możliwości inwestycyjne. Jedną z nich jest inwestycja w elektrownię wiatrową. Inwestor obejmuje udziały w spółce celowej, stając się wspólnikiem. Jako udziałowiec przez kilkadziesiąt lat ma możliwość uzyskiwania stałego dochodu pasywnego z energii wyprodukowanej przez elektrownie wiatrowe, w postaci wypłaty dywidend. W skali roku prognozowana jest w obecnej sytuacji bardzo wysoka stopa zwrotu na poziomie nawet od 10,8% do 16,6%.

Dlaczego warto zapoznać się z projektami inwestycyjnymi Pracowni Finansowej?

Opracowane przez Grupę Pracownia Finansowa projekty to odpowiednio zaplanowane i optymalne strategie, zakładające stosunkowo bezpiecznie ulokowanie kapitału inwestorów w inwestycjach długoterminowych, umożliwiających uzyskiwanie dochodu pasywnego z nadwyżek kapitału, nawet przez dziesiątki lat (w inwestycjach OZE).

Tworzone w Grupie PF projekty posiadają różne warianty ostrożności, biorąc pod uwagę także ryzyko inflacji, dzięki temu każda inwestycja jest maksymalnie zabezpieczona.

Potwierdzeniem skuteczności Pracowni Finansowej jest ciągle wzrastające zainteresowanie dołączaniem do projektów inwestycyjnych i powiększające się grono inwestorów. Mimo trudnej sytuacji wywołanej COVID-19, w okresie od czerwca do lipca 2020 r. projekty PF odnotowały wzrost ulokowanego kapitału w inwestycjach o łącznej kwocie 10 mln zł.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj