IPN sprawdził jak utrzymane są w Tychach miejsca pamięci narodowej

0
Przed Pomnikiem Katyńskim w Tychach, 6.11.2018 r.; fot. ZB

IPN sprawdził jak utrzymane są w Tychach miejsca pamięci narodowej. Dzisiaj (6.11) w Tychach odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji ds. Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Narodu Polskiego działającej przy Instytucie Pamięci Narodowej w Katowicach. Sprawdzano stan utrzymania obiektów upamiętnień i grobów wojennych. Wizytacja wypadła dobrze.

Komisja do spraw Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Narodu Polskiego działa w ramach Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Dzisiaj jej przedstawiciele byli: na cmentarzu przy ul. Nowokościelnej (gdzie znajduje się tablica pamiątkowa i groby: Aleksandra Sałackiego – obrońcy Lwowa, powstańców śląskich, żołnierzy Września 1939 r.), na cmentarzu w Wartogłowcu przy pomniku upamiętniającym ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku UPA na Polakach oraz w Rodzinnym Parku bł. Karoliny przy pomniku upamiętniającym ofiary Katynia. Przedstawiciele komisji spotkali się z Igorem Śmietańskim, zastępcą prezydenta Tychów. Gdy spotkaliśmy ich w Rodzinnym Parku bł. Karoliny czekało ich jeszcze spotkanie z młodzieżą Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich prowadzonym przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Wizytujący przed Pomnikiem Katyńskim w Tychach, 6.11.2018 r.; fot. ZB

W skład wizytującej grupy wchodzili: Stanisław Twardoch z IPN Katowice i jednocześnie sekretarz Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Barbara Adamczyk – przewodnicząca Komisji ds. Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Narodu Polskiego, Janusz Kwapisz – prezes okręgu śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Jerzy Dolinkiewicz – adiunkt w Muzeum Historii Katowic, Stanisław Brzeźniak – działacz opozycji antykomunistycznej 1956-1989, Antoni Wilgusiewicz – prezes Katowickiego Klubu Miłośników Historii i Kultury Lwowa, Izabela Rzechonek – wiceprezes koła Związku Sybiraków w Tychach (córka Jana Frösa, upamiętnionego na tablicy przy tyskim Pomniku Katyńskim), Ewa Groblewska-Gorczyca – sekretarz Związku Sybiraków koło w Tychach, Janina Półtorak – prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tychach, Kazimierz Sierociński – wiceprezes tyskiego koła TMLiKPW.

Jak dowiedzieliśmy się od Jerzego Dolinkiewicza wizytacja w Tychach wypadła dobrze. Szczegółowe sprawozdanie ukaże się na stronie internetowej IPN w Katowicach.

(icz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here