Jak dobrać okucia okienne?

0
Reklama

Okucia okienne to jeden z tych elementów, na który rzadko zwracamy uwagę w czasie wyboru okien, tymczasem mamy wpływ na ich rodzaj i warto z tej możliwości skorzystać. Oczywiście, ważną rolę pełni tu sam producent, który typ okuć dobiera zawsze uwzględniając materiał ramy oraz ciężar i kształt całej konstrukcji. Warto jednak wiedzieć, że – mimo iż producenci okien współpracują z dostawcami i oferują pewne domyślne rozwiązania – wcale nie jesteśmy skazani na opcję podstawową, najczęściej wykorzystywaną. Zamówienie okuć okiennych o rozbudowanych funkcjach poprawia komfort korzystania i estetykę, a także wpływa na bezpieczeństwo.

1. Okucia okienne – rodzaje

2. Nowoczesne rozwiązania

3. Okucia okienne antywłamaniowe

Okucia okienne mają duży wpływ na ostateczny wygląd okna. Zwłaszcza, gdy decydujemy się na opcję, w której są widoczne, warto dopytać o ich stronę wizualną. Różnorodność można sprawdzić na: http://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-okien/okucia-okienne.

Okucia okienne – rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów okuć okiennych. W oknach pionowych przeważnie wykorzystuje się wariant obwiedniowy, pozwalający na rozwieranie, uchylanie oraz równomierne dociśnięcie skrzydła do ramy. Takie rozwiązanie wykorzystuje się także w przypadku rozwieranych skrzydeł balkonowych o wadze nie przekraczającej 150-200 kg. W przypadku dużych okien tarasowych sprawdzają się okucia okienne w systemach PSK lub HKS, dzięki którym można uchylić, a następnie odstawić i przesunąć na bok duże skrzydło poruszające się na prowadnicy.

Im cięższy element, tym sprawniejsze powinny być mechanizmy okuciowe. Tych najpotężniejszych skrzydeł nie uchyla się, a jedynie przesuwa na bok i chowa za nieruchomym elementem okna. Skrzydło jest niezmiennie oparte, a w ruch wprawiają je systemy podnoszono-przesuwne HS. Można kupić już także okucia do dużych drzwi pozwalające na całkowitą eliminację progu.

Nowoczesne rozwiązania

Nowoczesne okucia okienne najczęściej są całkowicie ukryte, co zwiększa ich estetykę. Producenci troszczą się jednak także o względy praktyczne: bezpieczeństwo i odporność okien. Konstrukcje są szczelne, ale umożliwiają mikrowietrzenie, a nawet uchylenie okna z zachowaniem jego antywłamaniowych możliwości. Bardzo często funkcjonalność okuć uzupełniają czujniki zintegrowane z systemami alarmowymi, ale także sterującymi roletami, ogrzewaniem, a nawet ochroną przed spalinami czy czadem.

Reklama

Okucia okienne antywłamaniowe

Jeśli zależy nam na lepszej ochronie antywłamaniowej, warto doposażyć okucia w zaczepy antywyważeniowe oraz wzmocnione rygle, utrudniające wyjęcie skrzydła z ramy. Całość uzupełnić mogą klamki zamykane na klucz, zablokowane przed zmianą położenia od zewnątrz i odporne na rozwiercenie. Coraz nowocześniejsze są także zaczepy i rolki.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj