Jak prawidłowo dobrać hydrofor przeponowy dla domu jednorodzinnego?

0
Reklama

Hydrofor, czyli zbiornik, w którym magazynujemy wodę użytkową, jest niezbędnym elementem instalacji pompowej w budynku pozbawionym dostępu do wodociągu. Dobór zbiornika hydroforowego może jednak nastręczyć sporo problemów osobom niemającym w tym żadnego doświadczenia. Tymczasem popełnienie błędów na tym etapie będzie skutkować nie tylko niskim komfortem korzystania z wody, ale też przyspieszy zużycie pompy i zwiększy rachunki za prąd. Jak zatem prawidłowo dobrać hydrofor przeponowy dla domu jednorodzinnego? Oto najważniejsze zasady.

Zaczynamy od sprawdzenia pompy

Wielu inwestorów kompletnie bagatelizuje fakt, iż kluczowy wpływ na dobór zbiornika hydroforowego ma właśnie wydajność posiadanej pompy. Pisząc w dużym uproszczeniu: jeśli pompa jest słaba (mało wydajna), to kupując niewielki hydrofor przeponowy będziemy bez przerwy obserwować irytujące spadki ciśnienia w instalacji. Pompa będzie się też często załączać, generując wyższy pobór energii elektrycznej oraz szybciej się zużywając.

Dlatego do mało wydajnej pompy zawsze dobieramy zbiornik o możliwie jak największej pojemności. Dzięki temu pompa będzie długo tłoczyć do niego wodę, ale też rzadziej się uruchamiać, co jest dla niej korzystne. Nie będziemy wówczas narzekać na niskie ciśnienie wody w instalacji oraz jego gwałtowne skoki (np. pod prysznicem).

Liczba osób w gospodarstwie domowym

Podstawowym kryterium doboru zbiornika hydroforowego – czy to przeponowego, czy ocynkowanego – jest oczywiście zapotrzebowanie na wodę użytkową w budynku. Można to w przybliżony sposób ocenić na podstawie liczby mieszkańców.

Reklama

Przykładowo: dla 4-osobowej rodziny składającej się z dwojga dorosłych i dwojga dzieci przyzwoitym minimum będzie hydrofor przeponowy o pojemności 150 litrów. Jeśli jednak prognozuje się znaczne zużycie wody z uwagi na zasilanie z tego samego zbiornika instalacji do nawadniania ogrodu, wówczas sugerujemy wybranie hydroforu o pojemności minimum 300 litrów.

Liczba punktów czerpalnych

Punkty czerpalne to wszystkie krany, baterie, słuchawki, ale też urządzenia AGD, które są zasilane wodą z własnego ujęcia. Ich liczba nie jest aż tak ważna, jak częstotliwość sytuacji, w których pobieramy wodę z kilku punktów jednocześnie.

Prosty przykład: jeśli w danym momencie jedna osoba bierze prysznic, druga myje naczynia w kuchennym zlewie, a do tego pracuje jeszcze pralka, to woda jest pobierana w tym samym czasie z trzech punktów. To oczywiście znacząco wpływa na ciśnienie w wewnętrznej sieci i przy zbyt małym hydroforze może skutkować tym, że np. woda ze słuchawki prysznicowej będzie tylko się sączyć (z uwagi na znaczne oddalenie łazienki od hydroforu).

Aby tego uniknąć należy dobrać większy zbiornik hydroforowy, który zapewni optymalny zapas wody dla całego budynku. Przy dwóch łazienkach i kilku innych punktach czerpalnych oraz 4 mieszkańcach zalecana pojemność hydroforu przeponowego wynosi minimum 200 litrów.

To tylko wybrane kryteria, którymi należy się kierować przy doborze zbiornika hydroforowego z membraną dla domu jednorodzinnego. Chcąc mieć pewność, że nie popełnimy tutaj kosztownego błędu, warto skorzystać z pomocy eksperta. Swoim klientom zupełnie bezpłatnie oferuje ją sklep internetowy z hydroforami przeponowymi sklep-hydros.pl.

ARTYKUŁ PARTNERA

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj