Jak radzić sobie z trądzikiem?

0
Reklama

Trądzik to nie tylko problem wieku dorastania, ale także osób starszych, w tym m.in. kobiet w ciąży. Nie dziwi więc, że maści na trądzik bez recepty oraz inne preparaty z tej kategorii są tak często wybierane spośród ofert aptek stacjonarnych i online. Co zawierają w swoich składach takie farmaceutyki oraz jakie są inne sposoby na poradzenie sobie z trądzikiem?

Maści na trądzik bez recepty oraz ich składy

Jeśli chodzi o preparaty apteczne, to maści na trądzik bez recepty zawierają przede wszystkim kwas salicylowy oraz azelainowy, a także tlenek cynku. Celem takich preparatów jest działanie nie tylko na pojedyncze wykwity skórne, ale także regulacja produkowania łoju. Bardzo ważne jest jednak to, aby takie środki nakładać zgodnie z zaleceniami producenta, a także dbać o nawilżenie skóry, gdyż maści na trądzik bez recepty często doprowadzają do jej wysuszenia.

Zupełnie inne preparaty dedykowane są także kobietom w ciąży, które w sposób szczególny muszą uważać na to, jakie kosmetyki nakładają na skórę. Okazuje się bowiem, że nawet te względnie bezpieczne, mogą być szkodliwe dla rozwoju płodu. Dlatego też ciężarne powinny zawsze skonsultować leczenie trądziku z lekarzem lub farmaceutą.

Prawidłowa pielęgnacja na co dzień

Kluczem do walki z trądzikiem jest też prawidłowa pielęgnacja na co dzień. Bardzo ważne jest to, aby unikać kosmetyków komedogennych, czyli zapychających skórę. Takich składników jest wiele, choć te najczęściej spotykane to lanolina oraz pochodne parafiny. Wbrew pozorom nie należy też zbyt często i agresywnie oczyszczać skóry za pomocą gruboziarnistych peelingów, gdyż będzie prowadziło to do rozcierania bakterii po skórze. Kluczowym etapem pielęgnacji powinno być natomiast często pomijane tonizowanie skóry, najlepiej za pomocą delikatnego hydrolatu z możliwie jak najczystszym składem.

Pozytywny efekt w przypadku wielu osób przynosi także prozaiczna czynność, jaką jest częstsze zmienianie poszewki na poduszkę. Na tej ostatniej gromadzi się wiele bakterii, które mają bezpośredni kontakt z cerą, co może nasilać powstawanie zanieczyszczeń skórnych. Właśnie dlatego wymianę przy problemach z trądzikiem zaleca się nawet 2 razy w tygodniu.

Reklama

Maści na trądzik bez recepty to tylko jeden z etapów walki z trądzikiem. Kluczowe znaczenie ma bowiem także odpowiednia dla tej cery pielęgnacja, bez stosowania zbyt tłustych kremów oraz preparatów dodatkowo zapychających skórę. W kwestii walki z trądzikiem szczególną uwagę powinny zachować również kobiety w ciąży, w przypadku których zwykłe kremy mogą nie być odpowiednie ze względu na stosowane w nich kwasy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here