Jak wybrać niezawodną spawarkę

0

Niezawodność, wydajność i bezpieczeństwo to najważniejsze cechy nowoczesnych i profesjonalnych spawarek. Trudno dziś wyobrazić sobie bez nich funkcjonowanie przemysłu ciężkiego, branży samochodowej, budowlanej czy remontowej. Spawarki typu MIG MAG czy MMA z powodzeniem wykorzystywane są w warsztatach rzemieślniczych, w pracach przydomowych i hobbystycznych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tych urządzeń?

 

Metoda MIG MAG

Metoda MIG MAG polega na spawaniu przy pomocy łuku elektrycznego wytwarzanego między topliwą elektrodą a spawanym materiałem. Elektrodą topliwą jest drut podawany w sposób ciągły. Łuk i jeziorko ciekłego metalu są chronione strumieniem gazu osłonowego.

Spawarki MIG MAG sprawdzą się głównie przy budowie konstrukcji stalowych, rurociągów, zbiorników ciśnieniowych, jak również przy obróbce blach cienkich oraz w branży remontowej i konserwacyjnej.

Na co zwrócić uwagę, kupując spawarkę MIG MAG?

Do najważniejszych parametrów migomatów należą: maksymalny prąd spawania, napięcie łuku, prędkość podawanie drutu (im większa, tym wydajniejsza i szybsza praca), prąd spawania, możliwość spawania prądem pulsacyjnym (pozwala uzyskać wysokiej jakości spoinę bez odprysków i porowatości) czy sterowanie synergiczne (możliwe jest skorelowanie wielu parametrów spawania w taki sposób, że podczas zmiany jednego z nich, reszta parametrów dopasowuje się automatycznie). Znaczenia ma też relacja ceny do jakości urządzenia.

W kontekście powyższego interesującą alternatywą na rynku migomatów jest oferta firmy PATON, która jest przemysłową bazą renomowanego Instytutu Elektrycznego Spawania z siedzibą w Kijowie. Przedsiębiorstwo PATON ma 60-letnie doświadczenie na rynku urządzeń spawalniczych. Jego zaletą jest połączenie zaplecza naukowego i produkcyjnego. Tym samym klient otrzymuje profesjonalne wsparcie techniczne, oryginalne komponenty i nawet do pięciu lat gwarancji.

Migomaty Paton posiadają cechy, które zadowolą najbardziej wymagających użytkowników. To solidne spawarki o szerokich możliwościach regulacji wyżej wymienionych parametrów i z możliwością korzystania z funkcji puls. Świetnie nadają się do przeprowadzania prac naprawczych i łączenia konstrukcji wykonanych z różnych gatunków stali, aluminium oraz jego stopów.

Spawarki MIG MAG marki Paton mogą być użytkowane w pomieszczeniach o dużym zapyleniu i podwyższonej wilgotności powietrza. Zainstalowano w nich system stabilizacji pracy, w efekcie czego mogą być zasilane z agregatu prądotwórczego i przy użyciu długiego przedłużacza.

Metoda MMA

MMA to najbardziej uniwersalna metoda spawania łukowego. Po zbliżeniu elektrody do spawanego materiału pojawia się łuk elektryczny, który topi materiał i elektrodę, tworząc płynne jeziorko spawalnicze. Po oddaleniu się łuku jeziorko spawalnicze krzepnie, tworząc trwałe złącze. Otulina elektrody pod wpływem ciepła wydziela gazy, które tworzą atmosferę ochronną oraz topi się i po zakrzepnięciu pokrywa złącze warstwą ochronną żużla, którą po ostygnięciu należy usunąć mechanicznie.

Zaletą urządzeń MMA jest ich kompaktowy rozmiar i łatwość w przenoszeniu. Dlatego nadają się do pracy w polowych warunkach, na wysokościach i w trudno dostępnych miejscach. Urwany zawias w bramie, pęknięty wspornik, uszkodzona przyczepa? W takich naprawach spawarka MMA będzie idealna. Uniwersalność tego typu spawarki polega na tym, że chętnie są wybierane przez początkujących spawaczy i hobbystów, ale również profesjonalne ekipy.

Na co zwrócić uwagę, kupując spawarkę MMA?

W tym przypadku również jednym z podstawowych parametrów jej moc spawarki (wartość prądu spawania). Od tego parametru zależy jakiej grubości materiały będzie można łączyć. Istotna jest łatwa regulacja parametrów pracy. Spawarka MMA dostępna w naszej ofercie jest chroniona przed przepięciami i długimi wahaniami napięcia zasilającego.

Warto również sprawdzić, czy spawarka MMA posiada dodatkowe funkcje, np. hot-start (gorący rozruch), arc-force (siła łuku elektrycznego), anti-stick (zabezpieczenie przed sklejeniem się elektrody z materiałem) i anti-force (antyprzywieranie).

Urządzenie powinno być wyposażone w solidną walizkę gwarantującą bezpieczne przechowywanie i przewożenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here