Jakie galerie sztuki współczesnej w Polsce warto odwiedzić?

1
Reklama

Sztuka współczesna w ubiegłym wieku przeżywała rozkwit w wielu krajach na całym świecie. Mało kto wie, jak olbrzymie znaczenie miały dla jej rozwoju ośrodki w Polsce.

W naszym kraju jest wiele muzeów, które warto zobaczyć nie tylko ze względu na bogatą historię, ale również ideę, jaką sobą reprezentują.

Pierwsza wystawa sztuki współczesnej

Przegląd muzeów poświęconych sztuce współczesnej należy zacząć od Łodzi, gdzie mieści się słynne MS. To właśnie tam powstała w 1930 roku pierwsza wystawa awangardy w Europie, a druga na świecie. Za powstanie Sali Neoplastycznej odpowiedzialni byli tacy twórcy jak Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski oraz Julian Przyboś. Wszyscy wymienieni artyści odcisnęli wielkie piętno na polskiej historii sztuki, przeobrażając ją na zawsze. Dzisiaj zasoby muzeum wciąż są poszerzane o nowe dzieła zarówno z XX, jak i XXI wieku.

Pozostając w Łodzi, warto odwiedzić również drugą filię muzeum MS2. Jest ono miejscem eksperymentalnym, który pokazuje sztukę nie w sposób chronologiczny, ale jako rewolucję idei, tworzących wspólnie jedną opowieść.

Nowe realizacje

Muzea oraz galerie sztuki powstają do dzisiaj. Przykładem takiej realizacji jest Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). Powstało ono w 2010 roku i skupia się wokół zagadnień sztuki z ostatnich dwóch dziesięcioleci. Wszystkie wystawy tworzone są według idei powojennej awangardy, czy konceptualizmu.

Reklama

W przypadku MOCAKA innowacyjna jest sama architektoniczna przestrzeń, której projekt został wyłoniony w konkursie. Zwyciężyła koncepcja reorganizacji dawnej fabryki Schindlera i nadanie jej nowoczesnego charakteru.

Warszawa i Wrocław

Warszawa również może się pochwalić nowymi projektami. Obecnie na mapie miasta stołecznego można odnaleźć dwa główne ośrodki: Muzeum na Pańskiej, powstałe w 2008 roku, jak też Muzeum nad Wisłą, które istnieje od 2017. Nowa siedziba jest obiektem nie tylko kulturalnym. Przestrzeń wokół obiektu pełni również funkcje społeczne. Obecnie na rok 2021 jest zaplanowana inauguracja nowego budynku, który ma być połączony z Teatrem Rozmaitości.

Konkurs na wykonanie projektu architektonicznego miał miejsce również we Wrocławiu w tamtejszym powstającym ośrodku – Krupa Gallery. Inicjatywa artystyczna pragnie połączyć idee, jakie głosił Strzemiński, do współczesnej tkanki miasta. Galeria ma być miejscem, gdzie dzisiejsi artyści mogą dzielić się swoimi pracami w bardziej otwarty i niekonwencjonalny sposób. Taki rozwój ośrodków sztuki powoduje głębsze oswojenie się ze sztuką przez codziennych odbiorców.

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Myślę, że zdecydowanie warto odwiedzić Galerię Polskiej Młodej Sztuki w Warszawie 🙂 Jest to naprawdę wyjątkowe miejsce, gdzie znajdziecie mnóstwo wspaniałych dzieł. Galeria również zajmuje się sprzedażą dzieł sztuki. Więc jeśli coś szczególnie wpadnie Wam w oko, możecie bez problemu je nabyć 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj