Jakie materiały są wykorzystywane do budowy domku letniskowego?

0
Domek drewniany
Reklama

Z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na budowę domku letniskowego. W przypadku takich, które można obecnie stawiać bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę prawo określa ich wymiary, jednakże nie mówi nic na temat tego, jakie materiały mają być zastosowane do ich wykonania. Właściciele więc mają sporą dowolność w tym zakresie. Często wpływ na wybór materiałów,  z jakich domki są wykonywane ma przede wszystkim koszt domku. 

Drewniany czy murowany?

Pierwszym dylematem, jaki muszą rozwiązać przyszli właściciele domku letniskowego jest rodzaj materiałów stosowanych do jego postawienia. Można bowiem zdecydować się zarówno na domki murowane, jak i drewniane. W przypadku domów murowanych zazwyczaj wskazuje się na ich bardzo dobrą stabilność i trwałość. Pewnym minusem jednak jest wyższy koszt ich postawienia, zazwyczaj bowiem wymaga zatrudnienia ekipy posiadającej odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Ponadto domek murowany wymaga znacznie większych fundamentów, które będą w stanie utrzymać ciężar całej konstrukcji. Taki domek jest na trwałe związany z gruntem, więc nie ma możliwości jego przenoszenia czy przestawienia. Domek drewniany to zdaniem właścicieli przede wszystkim znacznie niższe koszty budowy. Powodem jest to, iż materiały wykorzystane do postawienia domku są znacznie tańsze niż koszt materiałów do budowy domku murowanego. Na przykład domki wykonane w technologii tak zwanej szkieletowej są jednymi z  tańszych. Firmy zajmujące się ich produkowaniem wykonują je bowiem jako produkcję seryjną, co także obniża koszty związane z budową domku. Na uwagę w przypadku domków drewnianych zasługuje także o wiele krótszy czas, jaki jest potrzebny na ich postawienie. Domki drewniane także stawiane są na fundamentach, jednakże w wielu sytuacjach bez większych problemów mogą być przenoszone w inne miejsce bez obaw, że domek nie będzie się nadawał do użytku. 

Domek drewniany z tarasem

Jak postawić domek?

Często wybór domku uzależniony jest tym, w jakim miejscu znajduje się działka i jakie czynniki oddziałują na postawione na niej budynki. Gdy domek znajduje się na przykład w górach, wówczas jasne jest, że będzie narażony na niskie temperatury, śnieg czy deszcz w znacznie większym stopniu niż domy budowane w centrum kraju. Dlatego jeśli ma to być domek drewniany, konieczny jest wybór odpowiedniej konstrukcji, jak również jego właściwe zabezpieczenie przed wpływem czynników atmosferycznych. Mowa tutaj o odpowiednim zabezpieczeniu konstrukcji właściwymi preparatami, co daje znacznie lepszą ochronę drewna. Często w takich lokalizacjach wybierane są domki murowane właśnie ze względu na większą odporność na warunki pogodowe. Również posadowienie domku w takich warunkach powinno być mocniejsze, czyli fundament wykonany tak, aby zapewniał właściwe osadzenie konstrukcji. Dobry fundament daje odpowiednią izolację przede wszystkim zabezpieczając konstrukcję przed wpływem mrozu czy wilgoci, zwłaszcza w przypadku terenów podmokłych. 

Domek drewniany z balkonem

Jak ocieplić domek letniskowy?

Domek letniskowy co do zasady wykorzystywany jest jedynie w sezonie urlopowym, jednakże często właściciele korzystają z nich również w chłodniejsze dni. Dlatego do budowy domku wykorzystuje się również materiały takie jak odpowiednie ocieplenie, które pozwala znacznie bardziej komfortowo korzystać z niego również w chłodne dni. W przypadku domków drewnianych nie stosuje się zazwyczaj ociepleń zewnętrznych ze względów estetycznych, dlatego też należy wybrać odpowiednią konstrukcję domku, zapewniającą oczekiwane właściwości cieplne. Jeśli ktoś decyduje się na domek murowany, najczęściej jako ocieplenie stosuje się styropian i odpowiednio wykonaną warstwę elewacji zewnętrznej. Gdy chodzi o domki drewniane również materiały stosowane do wykończenia domków są dopasowane tak, aby doskonale się z nimi zgrywały. Drewniany domek, wykończony również drewnianymi materiałami jest zdaniem jego właścicieli znacznie przytulniejszy i zapewnia odpowiednie warunki do wypoczynku. Obecnie wyszukanie odpowiednich materiałów również do wykończenia domków letniskowych nie sprawia większych problemów. 

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here