Jeden bilet dla 41 gmin metropolii. Dzieci pojadą za darmo

9
Podpisanie porozumienia, 19.12.2017 r.; fot. Wojciech Mateusiak

Jeden bilet dla 41 gmin metropolii. Dzieci pojadą za darmo. Wczoraj (19.12) gminy tworzące Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię podpisały porozumienie w sprawie zintegrowanego systemu taryfowo – biletowego. Oznacza to, że od 1 stycznia 2018 r. na terenie całej metropolii wprowadzony zostanie jeden bilet komunikacji miejskiej niezależnie od tego, czy podróżować będziemy pojazdami KZK GOP, MZK Tychy czy MZKP Tarnowskie Góry.

Jak poinformowała nas Kamila Rożnowska z Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii, na skutek podpisanego 19 grudnia 2017 r. porozumienia w sprawie zintegrowanego systemu taryfowo – biletowego, od 1 stycznia 2018 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające wspólne bilety jednorazowe oraz darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży do 16 lat. To dwie najważniejsze zmiany, integrujące taryfy KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry.

– To komunikacyjna rewolucja i chwila historyczna – ocenia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. – Od 1 stycznia 2018 roku na terenie metropolii mieszkańcy będą mogli w końcu podróżować swobodnie, posiadając jeden, wspólny bilet jednorazowy.

Ustalony cennik, jak słyszymy, nie wprowadza żadnych zmian w kosztach dla osób, korzystających z usług KZK GOP czy MZKP. Zyskają oni natomiast wydłużony czas przejazdu na określonym bilecie: do 20 minut (było do 15), do 40 minut (było do 30 minut) oraz do 90 minut (było do godziny).

Porównując stary i nowy cennik MZK Tychy ceny wzrosną od 20 do 40 groszy. Jednak w ramach rekompensaty, jak słyszymy, pasażerowie ci zyskają m.in. większą elastyczność podróżowania. Dotychczas w taryfie MZK obowiązywały tylko bilety z interwałem czasowym (do 20, 40 i 90 minut). Dzięki zawartemu porozumieniu, pasażerowie będą mogli jeździć również w ramach określonych stref: jednej, dwóch oraz trzech i więcej gmin. Ponadto bilety, które będą kupowane za pośrednictwem aplikacji na smartfony, będą tańsze od swoich papierowych odpowiedników. Ich cena będzie odpowiadać dotychczasowemu tyskiemu wariantowi.

Organizatorzy zadeklarowali, że po zawarciu porozumienia, z taryf KZK GOP, MZKP czy MZK nie znikną rozwiązania, które dotychczas się sprawdziły. Chodzi o bilety w taryfie odległościowej, kupowane za pomocą karty ŚKUP oraz bilet ulgowy, który kupowany u kierowcy w MZK Tychy, uprawniał alternatywnie wszystkich do podróżowania przez 5 minut od momentu skasowania. Ten bilet ulgowy będzie od Nowego Roku kosztował 1,6 zł (teraz 1,5 zł).  Ponadto utrzymany zostanie również Bilet Śląski w KZK GOP oraz Taryfa Pomarańczowa w MZK.

Kolejną nowością jest wprowadzenie darmowych przejazdów dla dzieci i młodzieży do 16 lat, mieszkających na terenie metropolii. Początkowo planowano, że uprawnienie to zostanie wprowadzone dopiero po feriach zimowych, które w województwie śląskim w 2018 roku zakończą się 12 lutego. Ostatecznie jednak zgromadzenie metropolii zdecydowało, by dłużej nie zwlekać i ulgę tę wprowadzić już od początku Nowego Roku.

Chodzi o zapis, mówiący o tym, że młodzież, która urodziła się w okresie od 1 stycznia do 30 września, z bezpłatnych przejazdów będzie mogła korzystać do końca ważności ich legitymacji szkolnej, czyli do 30 września. Oznacza to, że jeśli ktoś urodził się np. 15 lutego, za darmo będzie mógł jeździć do 30 września. Z kolei 16-latkowie, którzy urodzili się po 30 września również będą mogli dłużej korzystać z bezpłatnych przejazdów niż jedynie do końca roku szkolnego, w którym rocznikowo osiągną wiek graniczny dla tego uprawnienia. W ich przypadku będzie to możliwe do dnia ich szesnastych urodzin. Jeśli zatem ktoś urodził 15 listopada, będzie mógł jeździć bezpłatnie do 15 listopada, a nie tylko do 30 września.

Uprawnienie to będzie obowiązywać przez cały rok, a co za tym idzie – również w weekendy, w wakacje i ferie zimowe.

Ulga obejmie ok. 150 tys. dzieci i będzie zapisana na spersonalizowanej karcie ŚKUP. Jednak brak tej karty wcale nie oznacza, że dzieci i młodzież nie będą mogli skorzystać z tego uprawnienia już od nowego roku. Przez trzy miesiące, czyli do końca marca, będzie obowiązywać okres przejściowy, podczas którego najmłodsi mieszkańcy będą mogli swobodnie podróżować na podstawie posiadanej przy sobie ważnej legitymacji szkolnej. Dzieci i rodzice będą mieli czas, by na spokojnie złożyć wniosek o wyrobienie karty ŚKUP.

Dzięki zawartemu porozumieniu, prawo do bezpłatnych przejazdów będzie dotyczyło również dzieci do 7 roku życia (do dniach ich 7. urodzin). Maluchom uprawnienie to będzie przysługiwać na podstawie oświadczenia osoby, opiekującej się nimi w czasie podróży. Do tej pory w KZK GOP, MZKP i MZK Tychy z tego prawa mogły korzystać dzieci do 4. roku życia. To z kolei oznacza, że ulgę pozwalającą korzystać z darmowych przejazdów dla uczniów, trzeba będzie zapisać na karcie ŚKUP dopiero, gdy dziecko skończy 7 lat.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia została powołana do życia 1 lipca br. W jej skład wchodzą: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Kobiór, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze i Zbrosławice.

(pp)

9 KOMENTARZE

   • Otrzymaliśmy dzisiaj (21.12.2017) odpowiedź na to pytanie od Andrzeja Ochmana, dyrektora MZK Tychy
    Odp.: Wystarczy zwykłe oświadczenie ustne rodzica, że dziecko nie chodzi jeszcze do szkoły. Dzieci starsze będą podróżować na razie okazując legitymację szkolną a docelowo kartę ŚKUP z zakodowanym zwolnieniem z opłat.

 1. A co z okradaniem z danych osobowych, do przejazdu na bilecie miesięcznym wystarczyło imię, nazwisko i adres, do karty skup potrzebne jest ich 4 razy tyle. I rodzi się pytanie, tylko po co im tak szeroki dostęp do naszych danych wrażliwych?

  • Ze względu na wzrastającą liczbę pytań, zbiorczo zadamy je Andrzejowi Ochmanowi, dyrektorowi MZK Tychy, a odpowiedzi postaramy się zamieścić w gazecie „Nowe Info” i internecie.

 2. ….ciekawe, ile czasu MZK Tychy, wytrzyma w tym „związku” komunikacyjnym, czy znów za jakiś rok, „nie weźmie rozwodu”……Sabotażyści……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here