Jezusa ukrzyżowali na bieruńskim Kopcu

0
Misterium Męki Pańskiej w Bieruniu, w wykonaniu uczniów I LO im. Powstańców Śląskich; fot. Lech Gawin

Misterium Męki Pańskiej w Bieruniu zainscenizowano już po raz piąty. W piątek,12 kwietnia Jezus z krzyżem, Maryja, Szymon z Cyreny, rzymscy żołnierze, dwaj łotrzy i tłum jerozolimski  przeszli przez rynek i uliczki starówki. Miejscem kaźni Chrystusa był bieruński Kopiec.

W odegraniu Drogi Krzyżowej wzięło udział 38 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu. Scenariusz, reżyseria i opracowanie misterium to dzieło ks. Kamila Kiełkowskiego, jednocześnie narratora bieruńskiej Via Dolorosa.

Początek Drogi Krzyżowej miał miejsce przy kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła, a Golgotę „odegrał” Kopiec Bieruński z usytuowaną na nim kapliczką. Mimo padającego deszczu w misterium wzięło udział wielu mieszkańców miasta.

W organizację misterium włączył się Urząd Miejski, Bieruński Ośrodek Kultury. parafia św. Bartłomieja i starostwo. Jako że to jubileuszowa plenerowa Droga Krzyżowa warto dodać, że duży wkład w pierwsze inscenizacje wniosła Agnieszka Wyderka-Dyjecińska, nauczycielka LO, obecnie wicestarosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Dodaj komentarz