JSW o liczbie zakażeń w kopalniach (dane z 3.06)

0
fot. Dominik Gajda

W dzisiejszym (3.06) komunikacie Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że jej kopalniach potwierdzono 2141 przypadków zarażenia koronawirusem (wczoraj było 2119).

Zakażenia stwierdzono:

– w pawłowickim Pniówku – u 1585 osób (w ciągu doby wzrost o 16),

– w Ruchu Zofiówka –  u 528 osób (wzrost o 2)

– w kopalni Jastrzębie-Bzie – u 10 osób (bez zmian)

– w kopalni Budryk – u 6 osób (wzrost o 2)

– w Ruchu Borynia – u 12 osób (wzrost o 2).

Na kwarantannie przebywają 234 osoby.

Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała też dziś, że każdy z zakładów JSW został zobowiązany do wynajęcia wymazobusa, czyli karetki z personelem przeszkolonym do pobierania próbek. Jak podaje JSW, obecnie ratownicy medyczni docierają do pracowników, aby pobrać drugi wymaz.

– Postanowiliśmy wziąć sprawy we własne ręce. Wspólnie z wojewodą śląskim i Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną zorganizowaliśmy akcję, dzięki której możemy szybciej dotrzeć do naszych pracowników. Obecnie pobierany jest drugi wymaz, od którego zależy, czy pracownik zostanie dopuszczony do pracy. Na tym zależy nam przecież najbardziej, bo teraz liczy się czas. Chcemy, aby pracownicy jak najszybciej wrócili do pracy – podkreśla Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych, a jednocześnie szef Sztabu Kryzysowego JSW.

JSW informuje, że personel medyczny pobiera wymazy również od rodzin tych górników, którzy mają wynik pozytywny. Wymazobusy wyjeżdżają w momencie otrzymania listy osób wskazanych do przebadania. Taką listę przygotowuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

– Podjeżdżamy do pacjenta, zabezpieczamy się w odpowiednie kombinezony i maski, które chronią nas, abyśmy nie przywieźli żadnego zakażenia do naszych rodzin­ – wyjaśnia Mateusz Kaczmarek, ratownik medyczny. – Samo badanie nie jest bolesne, ale mało przyjemne, ponieważ wymaz musimy pobrać z dolnej części gardła. Próbkę zabezpieczamy, dostarczamy do laboratorium i po kilku dniach otrzymujemy wynik – dodaje Kaczmarek.

Do tej pory u pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej dokonano 2300 wymazów.

(t), źródło: JSW SA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here