Jubilatka ma żal do prezydenta Tychów

2
Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie; fot. UM Tychy

Czy w Tychach, w porównaniu z innymi gminami, władze miasta zapewniają godne obchodzenie jubileuszy małżeńskich? Tyszanka Lucyna Tkaczyk, która niedawno obchodziła z mężem diamentowe gody (60 lat małżeństwa) mówi wprost, że ma żal do Andrzeja Dziuby, prezydenta Tychów za to, jak potraktował jubilatów.

Skontaktowała się z nami Lucyna Tkaczyk z Tychów Czułowa. Z mężem obchodzili w tym roku 60. rocznicę małżeństwa. Podzieliła się uwagami dotyczącymi zorganizowanej z tej okazji przez władze Tychów uroczystości.

– Mam żal do pana Andrzeja Dziuby, prezydenta Tychów – powiedziała Lucyna Tkaczyk. – Obchodziliśmy niedawno z mężem 60. rocznicę ślubu. Wraz innymi parami (60. i 50. rocznica zawarcia małżeństwa) zostaliśmy zaproszeni do restauracji, gdzie podano jedynie ciasto marchewkowe i lampkę szampana. Było południe, więc wielu z jubilatów myślało, że będziemy podjęci obiadem. Byliśmy zniesmaczeni. Poza tym pan prezydent Dziuba nawet nie pofatygował się, aby nam – starszym ludziom – pogratulować. Wysłał swojego zastępcę. Odebrałam to jako lekceważenie jubilatów. 9 czerwca br. wysłałam list do pana prezydenta (polecony, do rąk własnych) z zażaleniem w sprawie tej uroczystości, ale do dziś nie otrzymałam odpowiedzi. Wiem od innych jubilatów, że w sąsiednich miastach długoletni małżonkowie są podejmowani przez władze miasta godniej. Np. w Łaziskach Górnych podano uroczysty obiad, trzy rodzaje kołocza śląskiego. Do tańca grała orkiestra. Małżonkowie z 60-letnim stażem – poza medalami i kwiatami – otrzymali 900 zł, a ci z 50-letnim stażem 600 zł – mówiła Lucyna Tkaczyk.

Wypowiedź tę opublikowaliśmy w najnowszym dwutygodniku „Nowe Info” [nr 15 z 23.07.2019 r.] w ramach rubryki „Nowe Info, w czym możemy pomóc”. Tydzień wcześniej – 16 lipca – wysłaliśmy szczegółowe omówienie uwag pani Tkaczyk (zgodziła się na upublicznienie nazwiska) do Urzędu Miasta Tychy, prosząc prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę, lub upoważnioną przez niego osobę, o komentarz. Chcieliśmy w wydaniu papierowym opublikować wypowiedź naszej czytelniczki z komentarzem UM Tychy. Ale komentarz, podpisany przez Ewę Grudniok, rzecznik prasową UM Tychy, przyszedł dopiero dzisiaj, tj. 25 lipca 2019 r. Oto jego treść:

„Panie redaktorze Pani Lucyna Tkaczyk wysłała pismo do prezydenta, które zostało przekazane do merytorycznego wydziału z prośbą o przeanalizowanie zawartych w nim sugestii. Tak zostało też przez wydział potraktowane i stąd brak pisemnej odpowiedzi pani Lucynie Tkaczyk. Telefonicznie skontaktowała się z nią Sekretarz Miasta – pani Aneta Luboń-Stysiak, która odniosła się do opisanych przez autorkę pisma uwag i wyjaśniła całą sytuację. Jeśli chodzi o poruszony w liście temat, to prezydent Andrzej Dziuba nie uczestniczył w uroczystości ze względu na inne obowiązki służbowe (spotkania), w których brał w tym czasie udział. W jego imieniu życzenia jubilatom złożył i wręczył pamiątkowe medale za długoletnie pożycie małżeńskie Igor Śmietański – zastępca prezydenta ds. gospodarki przestrzennej. Jeśli chodzi o kwestie prezentów dla jubilatów, to w Tychach podobnie jak w wielu innych miastach były kiedyś gratyfikacje pieniężne. Zostały one zmienione na upominki (różne w zależności od miasta) ze względu na podważenie tej formy prezentu przez Regionalną Izbę Obrachunkową oraz sygnały od mieszkańców, że otrzymaną kwotę trzeba ujawniać w PIT, co – jak mówili seniorzy – rodziło problemy. Tak było m.in. w Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Rybniku, Zabrzu i Chorzowie. Dlatego w naszym mieście seniorzy otrzymują kwiaty, list gratulacyjny i prezent w postaci eleganckich filiżanek kawowych. Spotkanie jest w eleganckiej restauracji, goście podejmowani są szampanem, kawą i ciastem, wszyscy wspólnie śpiewają „Sto lat”, pada wiele ciepłych słów i życzeń kolejnych lat życia. Staramy się zrobić wszystko, by jak najlepiej uczcić wyjątkowe jubileusze naszych mieszkańców. Tym bardziej jest nam przykro (w szczególności pracownikom USC), że taka forma spotkania została uznana za „mniej godną”. Pierwszy raz spotkaliśmy się z taką opinią.”

(baz)

2 KOMENTARZE

  1. Droga Pani Lucyno
    Gratulujemy tak pięknego jubileuszu!
    Na pocieszenie mogę dodać ,że nie jest Pani wyjątkiem w sposobie traktowania ludzi przez włodarzy miasta . W Tychach na resztkach zieleni będzie stawiany wielki gmach sądu pod oknami mieszkańców na oś. D za zgodą Pana prezydenta.
    Pozdrawiam i dużo zdrówka mimo wszystko!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here