Jubileusz Ogniska Muzycznego w Pszczynie

0
Uczestnicy jubileuszu 60-lecia Ogniska Muzycznego w Pszczynie, fot. Renata Botor
Reklama

W sobotę, 16 kwietnia, swoje 60. urodziny obchodziło Ognisko Muzyczne w Pszczynie, które szczyci się takimi uczniami i absolwentami, jak: pianistka Zofia Antes, kontrabasistka Irena Olkiewicz, dyrektor chóru przy Teatrze Wielkim Bogdan Gola. Uroczystość jubileuszowa odbyła się w Muzeum Zamkowym. Wystąpiła m.in. Zofia Antes. Dyrektor Zofia Beberok otrzymała Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

W Ognisku Muzycznym w ciągu 60 lat uczyło się około 10 tysięcy osób. – To chyba jedna piąta Pszczyny –  zastanawiał się przewodniczący Sejmiku Grzegorz Wolnik, który wręczył dyrektor Zofii Beberok, obchodzącej 30-lecie pracy dyrektora Ogniska, Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Zofia Beberok, dyrektor Ogniska Muzycznego w Pszczynie, fot. Renata Botor
Zofia Beberok, dyrektor Ogniska Muzycznego w Pszczynie, fot. Renata Botor

Szybko okazało się, że nawet wśród gości niezwiązanych zawodowo z muzyką wielu „otarło się” o Ognisko. Witający przybyłych do zamkowej Sali Lustrzanej dyrektor Muzeum Zamkowego Maciej Kluss wyznał, że „miał przyjemność męczyć się” w Ognisku wiele lat temu, podobnie jak wielu członków jego rodziny, a z najlepszym skutkiem syn. Przynależność do grona 10 tys. uczniów zadeklarował potem wiceburmistrz Pszczyny Grzegorz Wanot. – To, że my się męczyliśmy to nic. Ale jak męczyliśmy otoczenie! – westchnął.  Przewodniczący Leszczek Szczotka przyznał się, że jest antytalentem muzycznym, ale – jak powiedział – dzięki Ognisku jego dom wypełnił się muzyką. Na jubileusz przyszedł „ze słowami Goethego na ustach”, listem gratulacyjnym od burmistrza i „prezencikiem dla ducha i ciała”. Dyrektorce życzył, by Ognisko zmieniło w końcu nazwę na Państwową Szkołę Muzyczną. Starosta Paweł Sadza wyjaśniał, jak ważne jest Ognisko na przykładzie dwóch osób z sali – siebie i wieloletniego przyjaciela Damiana Stani. Jak powiedział, Damian chodził do Ogniska, skończył Akademię Muzyczną, jest kompozytorem, znanym organistą. On (starosta) uczył się śpiewać przy ognisku i tylko przez 12 lat śpiewa w chórze. Z okazji jubileuszu wręczył dyrektorce… „przepiękny kawałek dębu, który ma ponad 100 lat”. Zadeklarował przy tym, że Ognisko ma przyjaciół w powiecie. Wójt Miedźnej Bogdan Taranowski opowiedział, jak Zofia Beberok trzy razy fatygowała się do jego biura, ale załatwiła wszystko, co chciała, czyli w Domu Kultury w Woli powstała filia Ogniska. Teraz dziękował w imieniu mieszkańców i swoich dzieci.

Życzenia i gratulacje na nauczycieli Ogniska Muzycznego, fot. Renata Botor
Życzenia i gratulacje dla nauczycieli Ogniska Muzycznego, fot. Renata Botor

Pracownicy Ogniska podarowali Zofii Beberok obraz przedstawiający ulicę Bankową. Gdy się tą ulicą przechodzi, z góry dochodzi charakterystyczne „pinkanie” z klas Ogniska. Jak się okazuje, nauczyciele, będąc na drugim piętrze, rozpoznawali zawsze chód swej dyrektorki (zdecydowany, mocny i tętniący) zmierzającej tą drogą do pracy – od 47 lat. – Była to niejednokrotnie droga problemów, wycieńczenia fizycznego i psychicznego, ale i droga sukcesów – mówiła o latach pracy dyrektorki nauczycielka Joanna Wiktorko.

Reklama
Kwiaty dla absolwentki Ogniska Muzycznego pianistki Zofii Antes, fot. Renata Botor
Kwiaty dla absolwentki Ogniska Muzycznego pianistki Zofii Antes, fot. Renata Botor

Koncert dali uczniowie i absolwenci. Najbardziej zapadający w pamięć występ miała Zofia Antes, nie bez powodu zapowiedziana jako mistrzyni pianistyki. – Do mistrzostwa mi daleko – wzbraniała się. – Ale całe szczęścia i cała radość, którą odczuwają muzycy polega na tym, że ciągle możemy się doskonalić. A muzyka ten czas, trud i wysiłek oddaje nam z nawiązką nie do opisania…

Ognisko Muzyczne rozpoczęło swoją działalność 1 kwietnia 1956 r. jako Społeczne Ognisko Muzyczne. Założył je Antoni Jarczok, który był też pierwszym kierownikiem placówki. W 1969 r. dyrektorem został Alojzy Kajstura. W latach 1985-1986 dyrektorem była Anna Kast. Od 1986 r. do dziś funkcję tę pełni Zofia Beberok. Ważnym momentem był rok 2006, kiedy Społeczne Ognisko Muzyczne wyodrębniło się ze struktur Stowarzyszenia Ognisk Artystyczno-Oświatowych w Katowicach i powstało Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej Ogniska Muzycznego w Pszczynie. W ciągu 60 lat w Ognisku pracowało 177 pedagogów, kształciło się 9780 uczniów, a do 2016 r. ukończyło je 1324 absolwentów. Najsłynniejszymi uczniami i absolwentami Ogniska są pianistka Zofia Antes, kontrabasistka Irena Olkiewicz, wieloletni dyrektor chóru przy Teatrze Wielkim Bogdan Gola, Katarzyna Machnik – założycielka i dyrygentka zespołu „Con fuoco”, organista Damian Stania czy piosenkarka Alicja Janosz, zwyciężczyni pierwszej edycji telewizyjnego talent-show „Idol”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj