Jubileuszowa Bitwa Wyrska

0
Fot. Dominik Gajda
Reklama

W sobotę 25 maja odbędzie się jubileuszowa 15. edycja rekonstrukcji historycznej Bitwa Wyrska. Bój o Gostyń”. Impreza rozpocznie się o godz. 14.00 na polach przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 r.

W odtworzeniu walk Wojska Polskiego z niemieckim Wehrmachtem weźmie udział prawie 200 rekonstruktorów z całej Polski. Podczas imprezy będzie też rozdawany bezpłatny dodatek historyczny „Nowego Info” poświęcony Bitwie Wyrskiej.

Na autentycznym polu bitewnym widzowie doświadczą artyleryjskich wybuchów i zobaczą broń oraz pojazdów z okresu II wojny światowej. Walka z najeźdźcą hitlerowskim toczącą się w dniach 1-3 września 1939 r. w obrębie miejscowości Wyry i Gostyń była jedną z największych bitew na Śląsku podczas wojny obronnej. Przez lata była zapomniana, choć Polacy jej nie przegrali. Musieli wycofać się, bo ogólna sytuacja na froncie groziła okrążeniem naszych sił.

Organizatorzy zapraszają też do zwiedzania pobliskiego schronu bojowego „Sowiniec”, który był elementem umocnień Obszaru Warownego „Śląsk”, To jego odnowienie w 2003 r. przez Stowarzyszenie Pro Fortalicium i gminę Wyry dało początek rekonstrukcji Bitwy Wyrskiej. W sąsiedztwie schronu tradycyjnie będzie można oglądać inscenizacje różnych frontów II wojny światowej.

O godz. 17.00 rozpocznie się Pikniku Forteczny z pokazem Szkoły Sztuk i Sportów Walki „Wojownik” oraz koncertami zespołów Baciary i Optima. Na zakończenie zaplanowano zabawę taneczną z didżejem.

Na pikniku będą stoiska gastronomiczne oraz te z militariami. Nie zabraknie wystawy współczesnego sprzętu Wojska Polskiego. Dla najmłodszych przewidziano strefę zabaw oraz konkursy z nagrodami.

Reklama

Na terenie imprezy rozdawane będzie specjalny, bezpłatny dodatek historyczny dwutygodnika „Nowe Info” z artykułami poświęconymi Bitwie Wyrskiej.

(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here