Jubileuszowe Tyskie Dni Suzuki

0
Koncert finałowy XX Tyskich Dni Suzuki w Mediatece; fot. J. Jędrysik
Reklama

Jubileuszowe Tyskie Dni Suzuki. W dniach 1-4 lutego odbyły się jubileuszowe XX Tyskie Dni Suzuki – międzynarodowe  warsztaty muzyczne dla dzieci, które organizuje Szkoła Suzuki w Tychach. Koncert finałowy odbył się dziś (4 lutego) w Mediatece.

W zajęciach w Gimnazjum nr 3 wzięło udział blisko 100 najmłodszych adeptów muzyki (dzieci już od drugiego roku życia, ale i młodzież) z różnych stron Polski. Uczą się gry na skrzypcach, altówce, wiolonczeli i pianinie. Zajęcia podczas XX Tyskich Dni Suzuki poprowadzili wybitni skrzypkowie: Helen Brunner (Wielka Brytania), Agathe Jerie (Szwajcaria) oraz Jan Matthiesen (Dania). Grupę wiolonczelistów poprowadziły Dorota Uścińska i Jolanta Kamińska-Krawczewska, a pianistów Dariusz Micorek.

Szkoła Suzuki uczy gry na instrumentach według metody Japończyka Shinichi Suzuki. To jeden z najwybitniejszych pedagogów muzycznych XX wieku. Jest twórcą programowo-metodycznej koncepcji nauczania gry na skrzypcach małych dzieci (począwszy od 2-3 roku życia) – „Metody Języka Ojczystego”. – Oparł ją o proste założenie: jeśli wszystkie dzieci potrafią z niebywałą łatwością nauczyć się swojego języka ojczystego, to wystarczy przełożyć rzeczywistość, która towarzyszy temu procesowi, na nauczanie muzyki i efekty powinny być tak samo znakomite. I tak się stało: miliony dzieci na całym świecie uczy się gry na różnych instrumentach. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania – mówi mówi Elżbieta Węgrzyn, założycielka Szkoły Suzuki w Tychach.

Reklama

-Dzieci nie tylko posiadły umiejętność używania instrumentu – przede wszystkim rozwijają się we wszystkich innych dziedzinach: mają znakomitą pamięć, umiejętność kojarzenia, potrafią skoncentrować się na zawołanie. Metoda Suzuki, stworzona w Japonii przez skrzypka dla skrzypków, stopniowo rozprzestrzeniła się na inne instrumenty: wiolonczelę, fortepian, flet, altówkę, organy, śpiew, gitarę, mandolinę, harfę, a także na wszystkie kontynenty – dodaje Elżbieta Węgrzyn.

Warsztaty zwieńczył koncert finałowy, który odbył się 4 lutego w sali koncertowej tyskiej Mediateki. Na scenie wystąpiła blisko 100-osobowa grupa skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów. W programie znalazły się znane i lubiane utwory z repertuaru muzyki klasycznej. Słuchacze mogli usłyszeć utwory m.in. Bacha, Paganiniego i Vivaldiego.

Szkoła Suzuki w Tychach powstała w 2002 r. jako pierwsza i największa placówka tego typu w Polsce. W tym roku obchodzi więc 15-lecie. Warto przypomnieć, że 12 stycznia br. podczas Noworocznego Spotkania Przedsiębiorców organizowanego przez Okręgową Izbę Przemysłowo-Handlową w Tychach oraz prezydenta Tychów Szkoła Suzuki została wyróżniona jako Integrator Roku. To uznanie dla instytucji, która wniosła szczególny wkład do integracji lokalnego środowiska wokół spraw istotnych i znaczących nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla społeczności lokalnej.

(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj