Kamienne misie już z imionami na tabliczkach

0
Augustyn Dyrda z przedszkolakami przy misiu Gutku, 14.09.2018r.; fot. ZB

Kamienne misie już z imionami na tabliczkach. Dzisiaj (14.09) w parku Niedźwiadków odbyło się uroczyste odsłonięcie tabliczek z imionami: Gutek, Misia, Tysio dla trzech kamiennych misiów. Imiona te wybrano wcześniej w sondażu ogłoszonym przez Tyski Zakład Usług Komunalnych spośród propozycji nadesłanych przez internautów.

W uroczystości odsłonięcia tabliczek, która rozpoczęła się o godz. 10.00 wziął udział autor kamiennych postaci niedźwiadków – rzeźbiarz Augustyn Dyrda z synem i wnukiem oraz dzieci z tyskich przedszkoli: Akademia Przedszkolaka, Smyki, Promyk.

Miejsce gdzie stoją misie przystrojone było czerwonymi wstążkami i balonami. Tabliczki znajdowały się pod czerwonymi, papierowymi czapkami. Uroczystość składała się z dwóch etapów. Najpierw Agnieszka Lyszczok (pomysłodawczyni nadania misiom imion) – dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych, w towarzystwie przedszkolaków, przecięła wstęgę, a później dzieci zdejmowały z tabliczek czapki i wkładały je misiom na głowy. Tym samym kamienne niedźwiadki od dzisiaj legitymują się tabliczkami: Gutek, Misia, Tysio.

Misie liczą już sobie 56 lat, ale do tej pory były bezimienne. 29 czerwca br. TZUK poprosił internautów o podanie propozycji nazw dla niedźwiadków. W odpowiedzi internauci zgłosili 244 propozycje. 17 sierpnia pracownicy TZUK wybrali ostatecznie trzy imiona. Misia i Tysio były najczęściej zgłaszanymi propozycjami w sondażu przeprowadzonym przez Tyski Zakład Usług Komunalnych, a trzeci z misiów nosi imię autora tych rzeźb – Augustyna Dyrdy (taką propozycję, jak słyszymy, także zgłaszali mieszkańcy). Augustyn Dyrda opowiedział historię powstania misiów (piszemy o niej szczegółowo tutaj) i wyjaśnił, że po śląsku zdrobnienie jego imienia brzmi: Gustlik.

tekst i fot.:(icz)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here