Kandydat na burmistrza z poparciem wiceministra

0
Tomasz Nyga (w środku z mikrofonem) i kandydaci na radnych z jego komitetu wyborczego; fot. Lech Gawin

Kandydat na burmistrza z poparciem wiceministra. Tomasz Nyga, kandydat na burmistrza Bierunia, 17 września w Domu Kultury Jutrzenka przedstawił swój program wyborczy i kandydatów na radnych. W konwencji wziął udział wiceminister sprawiedliwości.

– Nie chcę się od państwa odgradzać parawanami i namiotami, tak jak to dzieje się na imprezach miejskich, nie chcę się od państwa separować trudnym do przejścia sekretariatem – rozpoczął swoją prezentację Nyga. – Chcę, żebyście mieli burmistrza, który jest dla was, który jest otwarty, którego gabinet będzie zawsze czekał na mieszkańców przychodzących z najważniejszymi sprawami -dodał Tomasz Nyga, który przygotował program wyborczy składający się z 8 punktów. Jak zapewnił – w tym programie są zawarte sugestie i uwagi mieszkańców.

Pierwszym punktem jest tańsze życie w Bieruniu. Ze względu na oddziaływanie kopalni i zagrożenie powodziowe miasto nie jest atrakcyjne do osiedlania się nowych mieszkańców i z tego powodu się wyludnia. To zarazem mniej podatków, które wpływają do miejskiego budżetu. W związku z tym, aby przyciągnąć nowych mieszkańców kandydat proponuje obniżenie cen wody i ścieków o 30 proc. Gmina nie ma wpływy na ceny tych mediów, ale Nyga proponuje system dopłat, który pochłonie 2 mln zł rocznie z budżetu. Kolejny propozycja to obniżenie cen wejściówek na obiekty sportowe czy imprezy kulturalne wyłącznie dla mieszkańców miasta (karta mieszkańca Bierunia, zniżka ok. 20 proc.). Koszt tej operacji Nyga oblicza na 10 mln zł.

W punkcie 2. programu kandydat poruszył problem bezpieczeństwa w mieście. Tu Nyga proponuje 300 tys. zł rocznie na wymianę i konserwację sprzętu strażackiego, 40 tys. zł. rocznie dotacji dla każdej jednostki OSP na zabezpieczenie przeciwpowodziowe, budowa nowej remizy OSP Bieruń Stary (4 mln zł).

W kolejnych punktach mówca zaproponował 1 mln zł rocznie na budżet obywatelski, wraz ze zmianą jego regulaminu, aby wniosków nie mogli składać radni, a jedynie mieszkańcy. Była też mowa o uaktywnieniu bieruńskich organizacji pozarządowych w zakresie zagospodarowania czasu wolnego seniora, organizacji spotkań z ciekawymi ludźmi, konkursach na mikrogranty z przeznaczeniem na ten cel 150 tys. rocznie.

Nyga zamierza kontynuować akcję obdarowywania pluszowymi misiami nowonarodzonych mieszkańców miasta wraz z wprowadzeniem dodatkowego świadczenia w wysokości 500 zł z tytułu urodzenia się dziecka (ok. 120 tys. zł rocznie) Jako dyrektor przychodni Tomasz Nyga proponuje bezpłatny program profilaktyki grypy ze szczepieniem 55+, bezpłatny program wczesnego wykrywania wad postawy z gimnastyką korekcyjną, badania słuchu dzieci w wieku poniżej 6. roku życia, program zdrowotny dla osób starszych obejmujący wczesną profilaktykę onkologiczną, chorób układu krążenia, badania przesiewowe 50+, program stomatologiczny dla uczniów klas drugich (przegląd) i wczesne wykrywanie cukrzycy typu 2. Koszt pakietu zdrowotnego w ciągu 5 lat to 7,8 mln zł.

W punkcie czwartym Nyga proponuje budowę mieszkań komunalnych, które mieszkańcy miasta będą mogli wynajmować, a po 10-12 latach wykupić z bonifikatą 80 proc., jeden duży żłobek publiczny w dzielnicy Ściernie, ścieżkę rowerową do Tychów i Oświęcimia oraz modernizację ścieżki łączącej dwie główne dzielnice miasta, wymianę nawierzchni w miniarboretum i budowę tam odkrytego basenu, uruchomienie w miesiącach letnich ciuchci na kołach od mostu na Wiśle, aż do kąpieliska Łysina.

Piąty punkt to seniorzy w mieście. Przewiduje powstanie Rady Seniorów i Osób Niepełnosprawnych, wprowadzenie bonu w wysokości 50 zł dla seniora na rok na ofertę miejską, całodobowy dom seniora (wydatek rzędu 8 mln zł).

Kandydat na burmistrza zapowiada też walkę z miejskim długiem poprzez obniżenie pensji burmistrza, jego zastępcy, sekretarza i diet radnych. W punkcie 7. Nyga proponuje powołanie Bieruńskiej Rady Biznesu jako organu doradczego burmistrza. Na koniec Tomasz Nyga zapowiedział likwidację podatku od posiadania psa (4 łapy +). Jak stwierdził, program nie zawiera propozycji np. dotyczącej remontu dróg, bo to jest obowiązek każdego burmistrza.

– Program wyborczy to jest to, co proponujemy ponad zadania, które musimy realizować na bieżąco – podsumował Tomasz Nyga.

T. Nyga poinformował, że oglądając konwencję wyborczą swojego rywala w walce o fotel burmistrz Bierunia – urzędującego włodarza Krystiana Grzesicy – obliczył szacunkowo koszty jego propozycji programowych na ok. 100 mln zł. Natomiast propozycje programowe Tomasza Nygi to koszt ok. 79 mln zł, czyli niecałe 16 mln rocznie. Tomasz Nyga uważa, że spokojnie budżet miasta udźwignie takie wydatki.

Podczas spotkania Tomasz Nyga przedstawił swoich kandydatów na radnych (na zdjęciu brakuje chorego Sławomira Wawrzyniaka). W konwencji udział wziął Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, który popiera kandydaturę Nygi na burmistrza Bierunia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here