Kapsuła czasu na wyspie dla ptaków

0
Wyspa dla ptaków, fot. RDOŚ w Katowicach/SOLEY

Dobiega końca budowa wyspy dla ptaków na Jeziorze Goczałkowickim. Projekt jest na etapie odbiorów technicznych. Dziś, czyli w czwartek (3 grudnia), w konstrukcji wyspy umieszczono… kapsułę czasu. Zrobili to przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Wyspa dla ptaków powstała w rejonie ujścia Wisły do Jeziora Goczałkowickiego. Ma powierzchnię ok. 450 m kw. Jej budowa to część projektu LIFE.VISTULA.PL, którego głównym celem jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Całość tego projektu jest finansowana głównie ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, gniazda rybitw do tej pory były często zalewane w okresie lipcowych opadów deszczu, kiedy w zbiorniku podnosi się poziom wody. Brzegi zbudowanej wyspy zabezpieczono więc tak, aby silne falowanie, pływające kry lodowe i wysokie poziomy piętrzenia wody nie uszkodziły ich i nie powodowały zalewania.

– Dzięki temu wyspa będzie wynurzona nawet przy najwyższych stanach wód, co pozwoli ptakom bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi. Takie rozwiązanie zostało w naszym regionie zastosowane po raz pierwszy i mam nadzieję, nie ostatni, bo jesteśmy przekonani, że wyspa zostanie z sukcesem licznie zasiedlona przez ptaki – mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, p.o. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach.

– Goczałkowickie jezioro to jedno z tych nielicznych miejsc na mapie województwa śląskiego, które jest siedliskiem wielu gatunków rzadkich zwierząt. Jeśli my nie zapewnimy im spokojnego funkcjonowania i rozwoju – wiele z nich może wkrótce wyginąć. Dlatego naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, żeby zachować ciągłość gatunków dla następnych pokoleń – dodaje Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Dziś (3.12) w konstrukcji wyspy została umieszczona kapsuła czasu. Jak informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, w kapsule znalazły się materiały przygotowane przez instytucje mające duży wkład w powstanie wyspy. Jest tam też „przesłanie dla potomnych”.

Budowa wyspy została zlecona przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Środki na wykonanie – ponad 1,2 mln zł – pochodzą z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wkład w powstanie wyspy ma również Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, zarządzające zbiornikiem.

– Jesteśmy firmą bardzo zaangażowaną w działania ekologiczne, zatem projekt powstania Ptasiej Wyspy przyjęliśmy jako przedsięwzięcie naturalnie wpisujące się w naszą strategię dbałości o zasoby naturalne, zrównoważony rozwój i właściwe zarządzanie środowiskiem. Cieszę się, że rybitwa rzeczna, ptak wymagający ochrony czynnej, znajdzie na powierzchni „Śląskiego Morza” bezpieczną ostoję i właściwe warunki lęgowe dla kolejnych pokoleń – mówi Henryk Drob, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A.

(r), źródło: RDOŚ w Katowicach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here