Kara za cofnięcie licznika

0
fot. KPP Pszczyna

Kara za cofnięcie licznika. Policja, oprócz badania stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego jego samochodu, sprawdza też teraz stan licznika. Ingerencję w prawidłowość pomiaru przejechanych kilometrów stwierdzili 12 stycznia pszczyńscy policjanci w kontrolowanym bmw. Stan licznika był niższy niż podczas ostatniego badania technicznego.

Jak podaje rzecznik pszczyńskiej policji, od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. W związku z nimi kierowca musi umożliwić policjantom i innym służbom mundurowym sprawdzenie stanu licznika swojego pojazdu. Po odczytaniu danych zostaną one przeniesione do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

12 stycznia w Pszczynie na ul. Cieszyńskiej policjanci zatrzymali po 22.00 samochód marki BMW. Okazało się, że stan licznika był znacznie niższy niż ten, który figurował w bazach po przeglądzie technicznym.

– Mieszkaniec powiatu cieszyńskiego w najbliższym czasie będzie musiał wyjaśnić tę kilometrową manipulację. Zgodnie z art. 306a kodeksu karnego zmiana wskazań drogomierza stanowi bowiem przestępstwo, za które grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności – informuje rzecznik policji. Jak dodaje, warto jeszcze pamiętać, że odpowiedzialności karnej z tego paragrafu podlega zarówno osoba, która cofnęła licznik, jak i ta, która zleciła taką usługę.

(t), źródło: KPP Pszczyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here