Kiedy wymienić okna plastikowe?

0
fot. materiały zewnętrzne
Reklama

Nieszczelna stolarka otworowa może generować znaczne straty ciepła i w znacznym stopniu obniżać komfort przebywania w pomieszczeniach domowych. Kiedy wymienić okna plastikowe? Wymiana starych modeli na nowe ma sens w przypadku, gdy do wnętrza przedostaje się wilgoć oraz chłodne powietrze. Termomodernizacja bywa również wskazana ze względów estetycznych. Nowoczesne okna PCV są nie tylko energooszczędne, ale też charakteryzują się oryginalnym designem. Niewątpliwie wykazują też dużą oporność na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne.

Co powinno nas skłonić do wymiany okien?

 Współczesna stolarka okienna spełnia restrykcyjne normy budownictwa pasywnego. W związku z tym znacząco różni się od tej, która pamięta jeszcze lata 90. minionego stulecia. Problem ze szczelnością okien PCV często pojawia się także w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych. Do najczęstszych przyczyn powstawania wszelkich nieszczelności można zaliczyć nieprawidłowy montaż, nieodpowiednia regulacja docisku skrzydła do ramy lub po prostu słabej jakości profile okienne.

Do wymiany powinien nas skłonić zły stan techniczny stolarki okiennej. Pod tym stwierdzeniem kryje się m.in. przeciekający parapet, problematyczna obsługa, pęknięta szyba czy słaba akustyka w mieszkaniu. Wymiana okien PCV na nowe jest konieczna w przypadku, gdy na powierzchni ramy powstały trwałe uszkodzenia. Warto również o tym pomyśleć przy okazji przeprowadzania renowacji budynku. Wówczas możemy stwierdzić, że dotychczasowy wygląd stolarki nam nie odpowiada lub przestaje pasować do estetyki obiektu mieszkalnego.

 Wymiana okien PCV – na co zwrócić uwagę?

Reklama

 Priorytetem jest wybór profesjonalnej ekipy montażowej. Nawet najwyższej jakości profile okienne nie spełnią naszych oczekiwań, jeśli zostaną źle osadzone. Istotne znaczenie ma dokładny pomiar wysokości i szerokości otworów. Specjaliści sprawdzają przede wszystkim, jaka nowa stolarka może być zamontowana w istniejących wgłębieniach. Wybierając okna PCV do domu lub mieszkania, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka najważniejszych parametrów technicznych.

  1. Współczynnik przenikania ciepła nie powinien być niższy niż 0,9 W/m2K. Energooszczędne okna PCV o niskim Uw posiada w ofercie na przykład firma Domel.
  2. Dźwiękoszczelność wyrażana za pomocą decybeli jest również niezwykle istotnym parametrem. Największą popularnością cieszą się okna o współczynniku izolacyjności akustycznej na poziomie 32-35 dB.
  3. Wodoszczelność określana jest za pomocą klas od 1A do 9A. Zabezpieczenie wnętrza przed wodą opadową należy też potraktować priorytetowo.
  4. Wyposażenie w innowacyjne systemy antywłamaniowe, które optymalnie chronią przed próbami włamania.

Kiedy wymienić okna PCV na nowoczesne modele?

Wszelkie renowacje budynku najlepiej przeprowadzać w okresie, kiedy na zewnątrz nie ma ekstremalnych temperatur. Zatem upalne lato czy mroźna zima może znacznie opóźniać prace remontowe. Optymalnym czasem do wymiany okien PCV jest wczesna jesień lub późna wiosna. Za odpowiednimi modelami warto jednak rozejrzeć się nieco wcześniej. Zwłaszcza zimą można skorzystać z wielu obowiązujących promocji, jakie proponują także renomowani producenci stolarki otworowej.

Kiedy wymienić okna PCV? Jeśli doszło nawet do niewielkich rozszczelnień pomiędzy ścianą a ościeżnicą lub między skrzydłem a ramą. Nad wymianą okien warto też się zastanowić w sytuacji, gdy zależy nam na optymalnym doświetleniu pomieszczeń. Obecnie produkowane są modele z trzyszybowym pakietem i ultrawąskimi profilami, które tworzą spójny efekt wizualny. Oprócz tego posiadają ukryte skrzydło, niewidoczne z zewnątrz. Doskonałym przykładem nowoczesnej stolarki okiennej są innowacyjne okna PCV Domel.

Dobrej jakości modele zapewnią komfort użytkowania przez naprawdę długi okres czasu. Poza tym realnie wpływają na energooszczędność budynku i pozwalają utrzymywać odpowiednią temperaturę w mieszkaniu przez cały rok. Wszystko za sprawą doskonałych parametrów izolacyjnych. Wysokiej klasy okna PCV są także statyczne, więc odporne na duże obciążenie wiatrem.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj