Kiszony topinambur i zdrowa nutella

0
Reklama

Dziś (8 kwietnia) w godz. 10.00-15.00 w Zespole Szkół nr 1 im. G. Morcinka odbywał się XIII Eko-Kiermasz dla Zdrowia. Na stoiskach z certyfikowaną żywnością można było kupić np. wędzoną spyrkę, swojską kiełbasę, miody, oscypki, kozi ser z pokrzywą lub kozieradką, sok jabłkowo-pietruszkowy, olej z rzepaku czy ekologiczne warzywa. Była nie tylko kiszona kapusta, ale i kiszony… topinambur. Przez zakupem tych specjałów można było ich spróbować.

Topinambur to inaczej słonecznik bulwiasty, zwany też karczochem jerozolimskim lub ziemną gruszką. Pochodzi z Ameryki Północnej. Uprawiali go Indianie jeszcze w czasach prekolumbijskich. Europejczycy przekonali się o jego właściwościach dopiero w czasach wielkich odkryć geograficznych. W Polsce topinambur uprawiany był od 1730 r. Niemal zupełnie zapomniany teraz przeżywa renesans. Obniża poziom cukru we krwi. Powinni go więc jeść chorzy na cukrzycę.

Na kiermaszu Fundacja Jemy Eko pokazywały dzieciom jak samemu można zrobić zdrowe czipsy, lody i soki bez dodatku cukru. Najmłodsi zobaczyli z jakich składników składa się czekoladowy krem, którym się zajadają na śniadanie i poznali zdrowszą wersję tego smakołyku.

Jak poinformowała nas Ewa Dziekońska, prezes Koła Miejskiego Polskiego Klubu Ekologicznego w Tychach, organizatora imprezy, na Eko-Kiermasz przyjechali przedstawiciele gospodarstw certyfikowanych i agroturystycznych m.in. z łódzkiego, opolskiego oraz z Tatr (z oscypkami przybyli producenci z Zębu – wsi, z której pochodzi nas skoczek Kamil Stoch). Co ciekawe – jak słyszymy od Ewy Dziekońskiej – w województwie śląskim nie ani jednego gospodarstwa ekologicznego z certyfikatem.

Reklama

Na Eko-Kiermaszu były dostępne również naturalne kosmetyki, ekologiczne rękodzieło i energooszczędne urządzenia. Bezpłatnie skorzystać można było z konsultacji lekarskich, dietetycznych i fizjoterapeutycznych. Odbyły się prelekcje pt.  „Zdrowie zaczyna się na talerzu” (Halina Kacprzak z Polskiego Klubu Ekologicznego), „Mniej mięsa, więcej warzyw” (Gabriela Wanat, dietetyk Śląskiego Uniwersytetu Medycznego). Ponadto Grzegorz Borzęcki opowiedział o leczniczych właściwościach miodu, a Maciej Brańka z Akademii Wychowania Fizycznego o wadach postawy i schorzeniach reumatycznych.

Eko-Kiermasz od początku organizuje Koło Polskiego Klubu Ekologicznego w Tychach. Współorganizatorem jest ZS nr 1. Patronat nad imprezą objął prezydent Tychów, a patronat medialny m.in. tygodnik „Nowe Info”, Europerspektywy, Radio Express i Dziennik Zachodni.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj