Klucze do 38 nowych mieszkań

0
Lokatorzy jednego z mieszkań przy ul. Barona z prezydentem Andrzejem Dziubą i prezes TTBS-u Darią Szczepańską; fot. UM Tychy

Trwająca blisko półtora budowa nowego obiektu przy ulicy Barona 16 (Osiedle Balbina) właśnie się zakończyła. Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku 38 nowych mieszkań o powierzchni od 35 do 63 m kw. Dziś (7 listopada) pierwsi lokatorzy odebrali klucze.

Jak informuje nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, koszt budowy obiektu przy ul. Barona 16 to 9 492 929,04 zł, z czego udział gminy to 61,21 proc. (5 810 319,15 zł), dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego – 3 226 000 zł, a udział TTBS-u – 456 609 zł.

Mieszkania są dwu i trzypokojowe z łazienką z pełnym węzłem sanitarnym oraz aneksem kuchennym w największym z pomieszczeń. Mieszkańcy budynku mają także do dyspozycji dodatkowe pomieszczenia (m.in. w piwnicy) oraz miejsca parkingowe. W sumie w budynku o łącznej powierzchni ponad 1855 m kwadratowych zamieszka 38 rodzin.

– Budynek jest bardzo nowoczesny, a mieszkania są przestronne, jasne, wykonane w wysokim standardzie – jestem pewna, że lokatorzy będą czuli się w nich bardzo dobrze. Chcielibyśmy, by łączył ich nie tylko wspólny adres dlatego planujemy, by przed budynkiem powstał ogród społeczny – miejsce, które znajduje się we wspólnej przestrzeni publicznej, stworzone i prowadzone przez mieszkańców – mówi Daria Szczepańska, prezes Tyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

– Są to lokale komunalne przeznaczone dla osób spełniających warunki wynikające z uchwały Rady Miasta Tychy z dnia 30 października 2014 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Tychy. Jednym z warunków jest kryterium dochodowe, w tym przypadku wyższe niż przy standardowych mieszkaniach komunalnych: średni dochód na 1 członka rodziny w okresie 12 miesięcy poprzedzających datę rozpatrywania wniosku nie może przekroczyć 390 proc. najniższej emerytury, a w gospodarstwie wieloosobowym – 270 proc. najniższej emerytury – mówi Monika Łuczyńska – naczelnik Wydziału Gospodarki Lokalowej UM Tychy.

Stawka bazowa dla wszystkich lokali w tym budynku wyniesie 8,5 zł za m kw za wyjątkiem lokali położonych na drugiej kondygnacji, gdzie stawka wyniesie 8,93 zł z am kw. Do najmu lokali pozytywnie zaopiniowane zostały osoby i rodziny, których wnioski o przydział lokali zostały złożone w 2016 r.

– Średni czas oczekiwania na mieszkanie w naszym mieście wynosi ok. 2,5 roku, a w wielu polskich miastach od 4,5 do nawet 8 lat. Chcielibyśmy ten czas jeszcze skrócić, by mieszkańcy Tychów nie musieli tak długo czekać, dlatego w planach mamy budowę kolejnych 200 mieszkań za blisko 60 mln zł m.in. przy ul. de Gaulle’a, al. Bielskiej, ul. Oświęcimskiej, ul. Spacerowej oraz uruchomienie nowych terenów pod budowę mieszkaniową wielorodzinną – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Jak informuje rzecznik UM Tychy, w sumie mieszkaniowy zasób gminy liczy obecnie 5089 lokali (4553 mieszkań komunalnych, 536 mieszkań socjalnych). Komisja Mieszkaniowa zakończyła rozpatrywanie wniosków złożonych w 2015 r. 70 rodzin jest na liście oczekujących na mieszkanie. 700 wniosków czeka na rozpatrzenie przez komisję.

W latach 2012-2017 mieszkaniowy zasób gminy powiększony został o 107 nowych lokali komunalnych. W 2013 r. oddano do użytku 52 nowe mieszkania przy ul. Grota-Roweckiego. W tym przypadku również skorzystano ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego, dopłata wyniosła ponad 3 mln zł, a całość kosztowała 12,2 mln zł.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here