Kolej na ferie, czyli dzieci pojadą pociągami za darmo

1
Marszałek Jakub Chełstowski (w środku) informuje o promocji "Kolej na ferie"; fot. Tomasz Żak/BP UMWS
Reklama

Kolej na ferie, czyli dzieci pojadą pociągami za darmo. W czasie tegorocznych ferii w województwie śląskim, czyli od 9 do 24 lutego, uczniowie i dzieci w wieku przedszkolnym mogą podróżować pociągami Kolei Śląskich za darmo. Inicjatorem i pomysłodawcą akcji jest marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski – informują Koleje Śląskie.

Oferta, jak słyszymy, obowiązuje od 9 do 24 lutego br., czyli w czasie ferii uczniów z województwa śląskiego. Aby w tym czasie za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich, wystarczy podczas kontroli zamiast biletu okazać ważną legitymację szkolną lub – w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym – dokument potwierdzający wiek.

Darmowe przejazdy dla dzieci podczas ferii objęły wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie z wyjątkiem odcinka przygranicznego Chałupki – Bohumin. Oznacza to, że pasażerowie objęci promocją mogą za darmo podróżować pociągiem KŚ nie tylko np. do Ustronia, Wisły czy Zwardonia, ale również do Zakopanego. Koleje Śląskie zapewniają przy okazji, że w okresie ferii specjalnie rozszerzą termin kursowania zakopiańskich pociągów i do stolicy polskich Tatr będzie można, w tym czasie, jeździć codziennie.

O szczegółach oferty mówili uczestnicy konferencji, która odbywała się w Gmachu Sejmu Śląskiego – marszałek Jakub Chełstowski, członek Zarządu Województwa Śląskiego Michał Woś, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges.

Reklama

– To nie jest oferta tylko dla dzieci i młodzieży z województwa śląskiego, ale dla wszystkich w wieku szkolnym, którzy odwiedzą w tym czasie nasz region – mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. – To promocja województwa, Kolei Śląskich, ale i transportu publicznego. Chcemy od najmłodszych lat pokazywać mieszkańcom, że transport niskoemisyjny ma same zalety.

Pociągami Kolei Śląskich podczas ferii mogą za darmo jeździć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealnych, techników i szkół branżowych. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać również najmłodsi – w tym wypadku wystarczy dokument potwierdzający wiek. Warto przypomnieć, że dzieci do czwartego roku życia podróżują Kolejami Śląskimi bezpłatnie przez cały rok.

– Cieszę się, że budujemy w województwie śląskim ciekawą ofertę komunikacji zbiorowej – mówił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. Mam wrażenie, że przychodzi czas na Śląskie. Takie inicjatywy pokazują potencjał regionu, jego proekologiczny charakter i doskonale ilustrują zmiany, jakie zachodzą w województwie. To atrakcyjny region i w czasie ferii warto pokazywać jego potencjał także mieszkańcom innych części kraju.

– Na podstawie naszych doświadczeń wyniesionych m.in. z akcji Rodzinne Niedziele widzimy, że młodsi pasażerowie z sympatią i zainteresowaniem podchodzą do możliwości podróżowania koleją – mówi Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich. Stąd też mamy nadzieję, że i tym razem propozycja województwa przypadnie im do gustu.

Oprócz walorów promocyjnych i proekologicznych, istotnym elementem oferty są też oszczędności w budżetach domowych.

– Traktujemy kolej i Koleje Śląskie jako inwestycję – precyzował członek zarządu województwa Michał Woś. – Dobrze funkcjonująca kolej zwiększa mobilność społeczeństwa, dlatego wymaga dobrej promocji. To oferta dla osób młodych – skoro ich rodzice finansują transport publiczny ze swoich podatków, to w ten sposób odciążamy ich finansowo, proponując darmowe przejazdy dzieciom.

Regulamin akcji bezpłatnych przejazdów „Ferie 2019”

(pp)

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Brawo Jakub Chełstowski Marszałek Województwa Śląskiego. Brawo Dobra Zmiana na Śląsku. I co wy na to „NiePOzytywnie oPOrna oPOzycjo?!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here