Koniec remontu „Żyrafy”

0
Pomnik Walki i Pracy w Tychach po wyremontowaniu postumentu, 24.06.2021r.; fot. ZB
Reklama

Dzisiaj (24 czerwca) praktycznie zakończył się remont kamiennego postumentu, na którym stoi pomnik Walki i Pracy („Żyrafa”) w Tychach.

Pomnik stoi w Parku Miejskim Solidarności. Prace remontowe trwały od maja. Jak informowała Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, prowadzone były w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Między innymi ułożono nowe płyty betonowe tworzące postument, wykonano nowe schody. Koszt renowacji – 152 tys. zł.

UM Tychy informuje, że ten pomnik dłuta Augustyna Dyrdy, to obecnie ikona miasta. Powstał (wraz z placem i trybunami), by miały gdzie odbywać się wiece poparcia dla komunistycznej władzy (1 maja wciąż manifestują tam zwolennicy lewicy). Rzeźba powstała na konkurs z okazji XXX-lecia PRL. Odsłonięcie pomnika odbyło się w 1975 r. W uroczystości tej (jak czytamy na stronie UM Tychy) uczestniczyło ok. 40 tys. osób;  śpiewał 1000-osobowy  chóru młodzieży szkolnej. W latach 90. XX wieku, czyli już po upadku PRL-u, pomnik (ze względu na kształt) odważono się głośno nazywać „Żyrafą”.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here